2132'ye kadar böyle bir olay yaşanmayacak

Yirmi birinci yüzyılın en uzun güneş tutulması, dün milyonlarca kişi tarafından heyecanla takip edildi. Sadece Asya'da izlenebilen güneş tutulması Hindistan'ın doğusundaki Taregna köyünde TSİ 03.54'te başladı.

GANJ'A DALDILAR

Nepal, Myanmar, Bangladeş, Butan üzerinden geçerek Çin'e ulaşan tutulma, en uzun zamanında pasifik okyanusu üzerinde tam 6 dakika 39 saniye sürdü. Güneş tutulmasının en net izlendiği ülkeler ise dünyanın en kalabalık iki ülkesi olan Çin ve Hindistan'dı. Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'deki Nehru Planetaryumu'nda çok sayıda Hintli öğrenci, bilim adamı ve gazeteci tarihi tutulmaya tanıklık etti. Tutulma, Hinduların kutsal kenti Varanasi'ye vardığında, tutulma sırasında Ganj Nehri sularına dalmanın reenkarnasyon (yeniden dünyaya gelmek) döngüsünden kurtulmayı sağladığına inanan binlerce Hindu, Ganj Nehri sularına daldı. El ele tutuşarak ilahiler söyleyen Hindular, "tutulmadan kurtulan güneş" için dua etti. Tutulma anında çıkan arbedede ise bir kadın hayatını kaybetti. Başta hamile kadınlar olmak üzere çok sayıda Hintli, tutulma anında güneşten zararlı ışınlar gelebileceği düşüncesiyle perdelerini kapatarak evde oturdu. Yerel inançlar güneş tutulmasının anne karnındaki bebeğe zarar verdiğini söylüyor. Çin'de ise güneş tutulması yaklaşık 300 milyon kişi tarafından izlendi.

SICAKLIKLAR DÜŞTÜ

Tutulma anının 10'dan geriye sayılarak ve çığlıklar atılarak karşılandığı Çin'de, tutulma esnasında hava sıcaklığı 40 dereceden 30 dereceye kadar düştü. Asya kıtası dışında da televizyonlardan takip edilen bu önemli doğa olayı dünya genelinde 2 milyar kişi tarafından izlendi. Dünkü güneş tutulması, 11 Temmuz 1991'de Hawaii ve Güney Amerika'dan izlenebilen, 6 dakika 53 saniye süren güneş tutulmasından sonraki en uzun güneş tutulması özelliğini taşıyor. Astrologlar, 2132 yılına kadar dünkünden daha büyük bir güneş tutulması gerçekleşmesini beklemiyor.

BİZE ULAŞIN