Çin’den Arapça kanal atağı

Çince, İngilizce, İspanyolca ve Fransızca dillerinde dört uluslararası kanal üzerinden dünyaya ulaşan Çin devletine ait resmi Çin Merkezi Televizyonu Kanalı (CCTV), Cumartesi günü itibariyle Arapça kanalını hizmete açtı.

CCTV tarafından yapılan resmi açıklamaya göre 24 saat yayın yapacak Arapça kanalın Arabsat ve Nilesat üzerinden Ortadoğu ve Kuzey Afrika'ya, Chinasat 6B ile de Asya-Pasifik bölgesine ulaşacak. Toplam 22 Arap ülkesindeki 300 milyona yakın kişinin CCTV'ye ait Arapça kanalı izleme imkanı olacak. Çin'in yeni kanal ile Arap ülke ve bölgelerinde yaşayan nüfusa ulaşacağı haber ağırlıklı yayın kültür ve eğlence programlarıyla desteklenecek. Kanalın dört kategoride hazırlayacağı 9 program, teknolojiden Çin haberlerine kadar birçok konuyu işleyecek.

CCTV yetkilileri kanalın aynı zamanda Çin ve Arap ülkeleri arasındaki anlayışı ve işbirliğini artıracağını ve iki bölge arasında politika, ekonomi, ticaret, kültür ve teknoloji alanlarında köprü rolünü üstleneceğini ifade ediyor.

HEDEF, DAHA OLUMLU İMAJ
Uzmanlar, yeni kurulan Arapça kanal ile Çin hükümetinin uluslararası medyada Çin ile ilgili çıkan 'taraflı' haberlerin etkisini kırmayı da hedeflediğini belirtti. Hong Kong'da basılan South China Morning Post gazetesine göre CCTV, yabancı ülkelerde büro açmayı ve medya hizmetlerini geliştirme amacıyla 6.6 milyar dolar harcamayı hedefliyor.

İngiliz BBC televizyonunun Arapça kanalı da geçtiğimiz yıl yayına başlamıştı. Arapça kanal kervanına önümüzdeki aylarda TRT 7 (Seb'a) ile Türkiye de katılacak.

BİZE ULAŞIN