'Türkiye ile sınırları koruyarak bütünleşebiliriz'

Mesut Barzani'nin liderliğini yaptığı Kürdistan Demokrat Partisi'nin Uluslararası İlişkiler Sorumlusu Safin Dizai ile Uluslararası Kriz Grubu'nun raporunu ve Kuzey Irak seçimini konuştuk. Dizai, Irak'ın Kürt Bölgesi'nin Türkiye'ye bağlanma iddialarına yeni bir boyut getirerek, "Siyasi sınırların değişmesine gerek yok. Türkiye ile Irak, tıpkı Almanya ve Fransa gibi sınırlarını koruyarak bütünleşebilir" dedi.
AB üyesi, NATO müttefiki, demokratik bir Türkiye ile yakınlaşmayı biz de istiyoruz. Ben barış ve ilişkilerin iyileşeceği konusunda hiçbir zaman umudumu kaybetmedim. Çünkü Türk ve Kürt halkları arasında husumet yok.

KÜRTLERE OTONOMİ

Kürtlerin eskiden beri temel düsturu "Irak'a demokrasi, Kürtlere otonomi"dir. ABD, Irak'a girdiğinde Kürtler ayrılma yönünde politika izleyebilirdi. Ancak biz gönüllü birliği tercih ettik. Irak'a bağlılığımız anayasa uygulandığı sürece devam edecek.
(Türkiye'nin boşaltılmasını istediği Mahmur Kampı ile ilgili olarak) Mahmur idari olarak Kürt Yönetimi'ne değil Musul'a bağlı... Türkiye gerekli inisiyatifi gösterirse, kamptakilerin büyük bir kısmı Türkiye'ye dönmek ister. Türkiye, Doğu için ayırdığı 12 milyar dolarlık yatırım paketinden 100 milyon doları kamptaki insanların geri dönmesine harcayabilirse sorunu çözebilir.
Dağlarda savaşıyorduk bugüne kadar, şimdi demokrasi prensiplerini kabul etme ve uygulama konusunda işin başındayız. Aileler bile parti kuruyor. Yasa boşluğundan yararlananlar, 5 kişiyi bir araya getirip parti kuruyor.

ÖZAL'A BENZİYOR
Dizayi, Irak'ın Kürt kökenli ilk Cumhurbaşkanı Talabani'yi de 8'inci Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a benzetti. "Irak Cumhurbaşkanı olarak Talabani'nin yetkileri çok sınırlı. Ama Talabani'nin ağırlığı, bu kısıtlamaları fiili olarak ortadan kaldırıyor. Tıpkı Turgut Özal'ın yaptığı gibi" diyen Dizai, Talabani'nin 15 yaşından beri 60 yıldır siyasetin içinde olduğunu, emekli olsa bile aktif olacağını iddia etti.

BİZE ULAŞIN