Çin'den Kadir'in Avustralya ziyaretine itiraz

Çarşamba 29.07.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 29.07.2009 08:33
ABONE OL
Çin'in, Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Rabia Kadir'in Avustralya'ya yapacağı ziyarete itiraz ederek, Avustralya hükümeti nezdinde şikayette bulunduğu bildirildi.

Avustralya Dışişleri ve Ticaret Bakanlığından bir sözcü, ismi gizli kalmak koşuluyla basına yaptığı açıklamada, "Çin Büyükelçiliğinin burada, Canberra'da itirazda bulunduğunu teyit edebilirim. Şu an için tüm söyleyebileceğim bundan ibaret" dedi.

Sözcü, Çin Büyükelçiğinin Avustralya hükümetiyle ne zaman görüşmede bulunduğuna, Çin'in neyi talep ettiğine, Avustralya hükümetinin buna ne karşılık verdiği konularına ise açıklık getirmedi.

Melbourne kentinde 8 Ağustosta düzenlenecek, Melbourne Uluslararası Film Festivali'ne katılmak üzere Avustralya'ya gidecek olan 62 yaşındaki Kadir, burada kendi hayatını anlatan "Sevginin 10 Şartı" adlı filmin ilk gösteriminde hazır bulunacak.

Çin, sürgündeki Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Kadir'i, bu ay içinde Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde meydana gelen, yaklaşık 200 kişinin hayatını kaybettiği şiddet olaylarında etnik isyanı teşvik etmekle suçluyor. Kadir ise söz konusu iddiaları reddediyor.

Kadir'in katılacağı film festivalinin direktörü Richard Moore daha önce yaptığı açıklamada, Çin'in Melbourne Konsolosluğundan bir yetkilinin 3 hafta önce kendisini ziyaret ederek, Kadir'in hayatını anlatan filmi festivalden geri çekmesini istediğini, kendisinin bu isteği reddettiğini belirtti. Olayın ardından festivalin resmi internet sitesinin internet korsanlarınca çökertildiğini kaydeden Moore, söz konusu saldırının, Kadir'in filmini festivalden çekmeyi veya ziyaretini iptal etmeyi reddetmesi nedeniyle yapıldığına inandığını açıkladı.

Çinli 2 film yönetmeni de protesto amacıyla festivalden filmlerini çektiklerini duyurdu.