Maymun ressamlar şaşırttı

Rusya'nın başkenti Moskova'da açılan resim sergisinde bu kez dünyaca ünlü ressamların değil isimlerini sadece hayvanat bahçesindeki bakıcılarının bildiği maymunlar tarafından çizilmiş resimler sergileniyor.

Moskova'daki Darwin müzesinde açılan "Doğanın oyunu mu, yoksa gerçek sanat mı?" adlı resim sergisinde Çek Cumhuriyeti'nin 5 ayrı hayvanat bahçesinde beslenmekte olan goril, şempanze ve orangutanlar tarafından çizilmiş yaklaşık 4 bin resim eserinden bazıları görücüye çıktı.

Çek Cumhuriyeti'nde maymunlar üzerinde yaptığı araştırmalarla ünlu Rus araştırmacı Nadejda Kots'un 120. doğum yıldönümüne adanan sergide izlenime sunulan resimler dünyaca ünlü ressamların eserlerini aratmadı. Bazılarına 2 bin ABD doları mitarında değer biçilen resimleri dikkatle inceleyen ziyaretçler, eserlerin maymunlar tarafından çizilmiş olması gerçeği karşısındaki hayretlerini gizleyemediler.

Sergi çerçevesinde ziyaretçiler için düzenlenen ayrı bir test bölümünde ise gerçek ressamların eserleriyle maymunların çizdikleri resimler biribirleriyle karıştırılarak ziyaretçilerden resimleren hangisinin insana, hangisinin maymuna ait olduğunu tahmin etmeleri istendi.

Darwin müzesi bilimsel araştırmacısı Yuliya Şubina, "Bu sergi uzun yıllardan beri maymunlar üzerinde yaptığımız araştırmaların bir sonucudur. Bu resimleri gerçek bir sanat eseri olarak değerlendirebiliriz. Çünkü maymunların resim çizmek için zorlanmadan kendi istekleri ile bunu yaptıklarını görüyoruz. Maymunlar resmi çizerken o andaki morallarini bu eserlere yansıtmışlar. Her bir maymunun resim çizerken renk ve kompozisyon seçiminde kendine özgü bir tutum sergilediğini görüyoruz. Tüm bunların tesadüfi olmadığını ve bu yönde daha çok bilimsel araştırmalar yapılması gerektiğini düşünüyorum" şeklinde konuştu.

Serginin Ekim ayına kadar devam edeceği bildirildi.

BİZE ULAŞIN