"Rasmussen vasat bir seçimdi"

Almanya'da yayın yapan Der Spiegel dergisi, Danimarka Eski Başbakanı Anders Fogh Rasmussen'in NATO Genel Sekreterliği'ne getirilmesini "vasat bir seçim" olarak nitelendirdi.

Fransa ve Almanya'nın ortaklaşa düzenlediği NATO zirvesinde, Türkiye'ye yapılan baskılar neticesinde Rasmussen, NATO Genel Sekreteri olarak seçilmişti. Rasmussen yeni görevine resmi olarak başlamadan eleştiri oklarına hedef olmaya başladı.

Son sayısında NATO, Birleşmiş Milletler (BM) ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) gibi kurumları mercek altına alan Alman Der Spiegel dergisi, eski Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen'in NATO Genel Sekreterliğe getirilmesinin "vasat bir seçim" olduğunu yazdı ve Rasmussen'e ağır eleştirilerde bulundu. 56 yaşındaki Rasmussen'in Danimarka başbakanlığı sırasında göçmen karşıtı politikaları destekleyen muhafazakar bir politikacı olduğunu vurgulayan Der Spiegel, Rasmussen'in "herkesin kabul edebileceği en küçük ortak payda" olduğunu savundu. Der Spiegel'in eleştirileri bunlarla da sınırlı kalmıyor. Rasmussen'in ekonomist bir altyapıdan geldiğini ifade eden dergi NATO'nun ekonomik konulardan çok askeri konularda uzmanlık gerektirdiğini belirtiyor.

NATO, BM ve IAEA gibi organizasyonların tepesine çıkmanın yolunun ortalama biri olmaktan geçtiğinin vurgulandığı yazıda "Pekçok global enstitü ilham vermeyen, sönük bürokratlar tarafından yönetilmenin sıkıntısını yaşıyor. Bu durum çoğu zaman devlet başkanlarının ve hükümetlerin bu görevlere herşeye burnunu sokmayan zayıf figürleri getirmeyi tercih etmesinden kaynaklanıyor" deniliyor.

Yazının ilerleyen bölümlerinde bu tür kurumların başına getirilen isimleri değerlendiren Spiegel ekibi Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso için "Brüksel'de trajikomik bir figür" ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği'ne getirilen Ban Ki-moon için ise; "Generalden çok sekreter olan bir lider" tanımlamasını kullandı.

BİZE ULAŞIN