"Irk ayrımcılığına maruz kaldım"

ABD eski Dışişleri Bakanı Colin Powell, kendisinin de renginden dolayı ayrımcılığa maruz kaldığını söyledi.

Perşembe 30.07.2009 11:24
Güncelleme: Perşembe 30.07.2009 11:27
ABONE OL
Powell, polis tarafından kendi evinin olduğunu kanıtlamasına rağmen tutuklanan Afrika-Amerika kökenli Harvardlı Profesör Louis Gates'in tutuklamayı yapan polise karşı, daha sabırlı davranması gerektiği yolunda uyarıda bulundu.

CNN televizyonunda Larry King programına katılan Powell, burada önemli açıklamalarda bulundu. Powell, Başkan Barack Obama'nın da "salakça tutuklama" diye ifade ettiği; ancak daha sonra geri adım atmak zorunda kaldığı Cambridge (Massahusetts) Polis Bürosu'nun Prof. Dr. Gates'i tutuklanması meselesinin büyütülmemesi gerektiğini kaydetti. Powell, ortada ciddi bir durumun olmamasına rağmen olayın büyütülmesinin kimseye fayda getirmeyeceğini aktardı.

Polis ile tartışmanın olayı daha da çıkmaza sokacağını aktaran Powell, "Hiçbir Afrika-Amerikanlı olmasın ki bu tür olayı yaşamamış olsun. Ancak böyle durumda, bırakın polis işini yapsın ve tartışmayı sürdüren taraf siz olmayın." dedi. Programda Powell, kendisine "Kızdın mı?" sorusunu yöneltti ve cevabını da "Evet." diye verdi. Powell, daha sonra yine kendisine "Kızgınlığını belli ettin mi? Bu durumu düzeltmek için bir gayret içinde oldun mu? Protesto ettin mi?" diye sordu ve sonra da "Ama bence daha doğru davranış şekli burada olaya soğukkanlı yaklaşıp, sinirimizin durumu daha da çıkmaz hale sokmasına müsaade etmemeliyiz." diye konuştu.

Powell, kendisinin de birçok defa ırkçı davranışlarla karşı karşıya kaldığını belirtti ve eski Başkan Ronald Reagan'ın Ulusal Güvenlik danışmanı olduğu sırada yaşadığı bir olayı aktardı. Powell, havaalanında kendisinin Başkan'ın ekibinden tek alıkonulan kişi olduğunu ve bunun da tek nedeninin görevlinin siyahî birisinin başkanın ulusal güvenlik danışmanlığını yapacağı zihnine ulaşamamış olmasından kaynaklandığını söyledi.

"OBAMA SEÇİLİNCE AĞLADIM"
Başkan Barack Obama'nın geçen yıl başkanlık seçimini kazandığında Hong Kong'da bulunduğunu belirten Powell, haberi ilk duyduğunda gözlerinden yaşların geldiğini açıkladı. Çinli yetkililerle görüşme esnasında haberi aldığını belirten Powell, daha sonra oturduğu sandalyeye çöktüğünü ve "Aman Allah'ım başardık dedim. Sonra ağladım!" diye sevincini dile getirdiğini söyledi. Powell, "Dünyanın her yerinde kimileri Amerika siyahî birisini seçmez diyor kimileri de Amerika böyle bir şeye hazır değil diye seçim öncesinde yorumlarda bulunuyorlardı. Ama Obama bunu işte başardı." dedi.

Powell, "Evet anketlerde Obama önde görülüyordu; ama herkesin böyle konuştuğu bir ortamda anketlere de çok güven duyamıyorsun. Seçim sonuçları açıklanıp Obama'nın kazanması bu nedenle inanılmaz bir şeydi" diye ekledi. Mensubu olduğu Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayı olan Senatör John McCain'in 30 yıllık arkadaşı ve çok iyi bir insan olduğunu kaydeden Powell şöyle konuştu: "McCain harika bir insan ve çok iyi bir adaydı ama Amerika'nın ihtiyacı değişimdi, yenilikti. Bu nedenle Başkan Obama'nın seçilmesi de çok isabetli oldu. Toplumun ve ülkenin ihtiyacı seçilmiş oldu."

Konuşmasında Obama'ya tavsiyelerde de bulunan Powell, başkanın özellikle göreve geldiği birinci yıl içinde hedefini doğru belirlemesi gerektiğini belirtti. Powell, "Bizde askerlikle ilgili bir deyim vardır, merkeze harekat diye. Senin için en önemli hedef ne ise ona odaklanmalısın. Birden fazla merkeze aynı anda hareket etmeye kalkarsan bu senin hem enerjini bitirir hem de desteklerini keser." ifadelerini kullandı. Başkan Obama ve ekibinin yoğun şekilde tüm sorunların çözümü içinde gayret gösterdiğini belirten Powell, meselelerin önceliklerine göre sıralanıp çözüm arayışının bu şekilde sürdürülmesinin daha doğru olacağını dile getirdi.