'3 bin 500 kişinin akıbeti ne olacak?'

Irak'ta İranlı rejim muhalifi Halkın Mücahitleri Örgütü üyelerinin kaldığı Eşref Kampı'ndan ayrılanlarla görüştük. Geride kalanlar için endişe duyduklarını ifade ettiler

Cuma 31.07.2009
Son Güncelleme: Cuma 31.07.2009
ABONE OL
Irak'ın başkenti Bağdat'ın kuzeyinde bulunan Eşref Kampı sakinleri ve Irak güçleri arasında çarşamba günü başlayan çatışmalar dünyaya yıllardır bu kampta yaşayan ve neredeyse unutulmuş Halkın Mücahitleri Örgütü üyelerini yeniden hatırlattı. Saddam döneminde İran'a karşı muhalif İranlıların silahlı kampı olan Eşref şimdi "mülteci" kampı... ABD'nin Irak'a işgali ile ABD korumasına giren bu kampta yaşayan insanların geleceği, ABD askerlerinin ülkeden çekilmesi ile tamamen meçhul hale geldi. Zira, İran'ın baskısı karşısında Maliki hükümeti, kampın dağıtılmasını istiyor. Ve bu yönde de sert adımlar son birkaç gündür atılmaya başlandı.

HİKAYE TÜRKİYE'DE BAŞLADI

Biz de kamptan ayrılmış olan Cafer ve 24 arkadaşıyla Bağdat'ta bir otelde bir araya geldik. Soyadını açıklamak istemeyen Cafer, "militan" hayatının serüvenlerini anlattı:
12 yıl önce siyasi nedenlerle, İran'dan kaçıp Türkiye'ye geldim. Halkın Mücahitleri Örgütü üyeleriyle tesadüfen tanıştım. 3 yıl Türkiye'de tanıştığım İranlıları, Eşref Kampı'na gönderdim. Sonra ben de buraya geldim.
Kampta aileler yok. Evlenmek yasak. Örgüt liderlerinin isteği doğrultusunda dünyadan kopuk bir şekilde yaşıyorsunuz. Hiçbir şekilde dışarıya çıkamıyorsunuz.
ABD güçleri Saddam'ı devirince silahlarımızı da topladı. Bize birkaç ay önce "İsteyen kampı terk edebilir" dendi. Biz de öyle ayrıldık. Ancak içerideki 3 bin 500 kişi ne olacak bilmiyorum.

EŞREF KAMPINDA ÇATIŞMALAR 2'NCİ GÜNÜNDE
İranlı rejim muhalifi Halkın Mücahitleri Örgütü'nün Eşref Kampı'ndakiler ve Iraklı güvenlik güçleri arasındaki çatışmalar ikinci gününe girdi. Kampta en az 6 kişinin öldüğü, 400'den fazla kişinin yaralandığı kaydediliyor. Iraklı yetkililer 80 asker ve 200 polisin kontrolü tamamen ele geçirdiğini açıkladı. Kamptan 35 kişinin de tutuklandığı belirtildi.