"El Zeydi eylülde hapisten çıkacak"

ABD Başkanı olduğu dönemde George W. Bush'a Irak'ı ziyareti sırasında düzenlenen basın toplantısında ayakkabı fırlatan Iraklı gazeteci Muntazar El Zeydi'nin önümüzdeki Eylül ayında hapisten çıkacağı savunuldu.

Cuma 31.07.2009 14:42
Güncelleme: Cuma 31.07.2009 14:42
ABONE OL
El Zeydi'yi savunma heyetinin başında bulunan, aynı zamanda Irak Avukatlar Sendikası Başkanı olan Diya El Sa'di, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mahkumların cezanın dörtte üçünü hapiste geçirdikten sonra talep etmeleri halinde, yasaların iyi halin göz önünde bulundurularak salıverilme hakkı tanıdığını söyledi.

Gazetecinin 14 Aralık 2008 tarihindeki eylemi nedeniyle 12 Mart 2009 tarihinde 3 yıl hapis cezasına çarptırıldığını ve bu cezanın daha sonra temyizde bir yıla indirildiğini hatırlatan El Sa'di, "Müvekilimiz bütün şartlara sahip olduğu için acele edip ilgili mahkemeye başvurduk. Mahkeme de başvurumuzu kabul ederek, görüşmeye başladı. Talebimizin geri çevrilmesi ya da geciktirilmesi için hiçbir sebep yok. El Zeydi'nin cezasının dörtte üçü Eylülde doluyor. Müvekkilim 14 Aralık 2008'den beri hapiste. Biz de mahkemenin salıverme kararını 15 Eylülden önce bekliyoruz" dedi.

El Sa'di, El Zeydi'nin kendisine Bush'a ayakkabı fırlatmaktan dolayı pişmanlık duymadığını ve Bush'tan özür dileme gibi bir niyetinin olmadığını söyledi.

Bu arada, El Zeydi'nin ağabeyi Dirğam El Zeydi, kardeşini sürekli ziyaret ettiklerini, sağlık durumunun iyi olduğunu belirtti. Kardeşinin tutukluluğun ilk günlerinde işkence görmesi nedeniyle bir dişinin düştüğünü, alnında ve kulaklarında sigara söndürme izlerinin bulunduğunu öne süren ağabey El Zeydi, "Kardeşim geçen hafta kendisine yaptığımız ziyaret sırasında bana yaptığından kesinlikle pişman olmadığını söyledi. Kendisi mahkemede hakime, 'Elimde silah olsaydı Bush'u öldürmezdim. Bush'u öldürseydim Bush'un cenazesi ülkesinde kahramanlar gibi çiçeklerle karşılanırdı. Bush'un sağ ve aşağılanmış şekilde ülkesine dönmesi benim için daha iyidir' demişti" diye konuştu.

Dirğam El Zeydi, kardeşinin hapisten çıktıktan sonra herhangi bir ülkeye iltica etmeyi "kesinlikle düşünmediğini" söyledi.

Muntazar El Zeydi'nin hapisten çıktıktan sonraki planlarıyla ilgili olarak ağabeyi, kardeşinin siyasetle uğraşmayacağını, insani çalışmalarda bulunmak istediğini, hedefi Irak'taki ve Filistin'deki dul ve yetimlere yardım etmek olan bir dernek kuracağını kaydetti.

Dirğam El Zeydi, Bush'a fırlatılan ayakkabıyla ilgili olarak da, "Ayakkabının değeri 14 milyon ABD Doları'na ulaştı. Bize doğrudan verilen teklif 10 milyon dolardı. Suudi Arabistanlı bir iş adamı tarafından verilmişti. Kardeşim hapisten çıktıktan sonra Irak hükümetinden ayakkabısını isteyecek. Hükümet, ikna edici gerekçeler sunmadan imha ettiğini söylerse kardeşim hükümete 14 milyon dolarlık bir tazminat davası açacak ve davayı kazanması halinde buradan alacağı tazminatla insani amaçla kuracağı derneği finanse edecek" dedi.