Allah'ın düşmanları olmakla suçlanıyorlar

Ülkede cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonraki protesto gösterilerinde tutuklananların yargılanmasına başlandı. Duruşmada aralarında önemli reformist politikacıların da olduğu sanıklar için vatan hainliği, isyan ve rejimi değiştirme teşebbüsü suçlamaları da yapıldı

Pazartesi 03.08.2009
Son Güncelleme: Pazartesi 03.08.2009
ABONE OL
İran'da 12 Haziran'daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra tutuklanan göstericilerin davasına başkent Tahran'da başlandı. "İsyan çıkarmak, ulusal güvenliğe aykırı hareket etmek, kadife devrime katılmak, yabancılara casusluk, gösterilere kimyasal silahla saldırı düzenleme planı yapmak ve vatana ihanet etmek" iddialarıyla yargılanan ve sayıları yüzü bulan protestocular arasında İran'ın önde gelen reformcuları, devlet ve siyaset adamları da yer alıyor. Sanıklardan bazılarının da "Allah'ın düşmanı olmakla" suçlanacakları ve bunun cezasının idam olduğu belirtiliyor. Tahran Devrim Mahkemesi'ndeki sanıklar arasında eski Dışişleri Bakan yardımcısı Muhsin Aminzade, eski Hükümet Sözcüsü Abdullah Ramazanzade, eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhammed Ali Abtahi, eski Sanayi Bakanı Behzad Nebavi ile İslami İran Katılım Cephesi adlı ülkenin en büyük reformist partisinin lideri Muhsin Mirdamadi en dikkat çeken isimler.

İDAMLA YARGILANACAKLAR
İlk duruşması önceki gün yapılan davada savcı protestolara katılan 3 muhalif partinin yabancı örgütlerden para aldığını ileri sürdü. İran yasalarına göre ulusal güvenliği tehdit edici eylemlerde bulunanlar idam cezasına çarptırılabiliyor. Ali Abtahi'nin eşi basına yaptığı açıklamada, "Kocam 43 gündür gözaltında. Şimdiye kadar tam 18 kilo kaybetti" dedi. İran'ın eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi, yargılamayı "düzmece"diye niteledi. Uzmanlar Meclisi Başkanı Ayetullah Haşimi Rafsancani ise 'seçimlerde hiçbir adayı desteklemediğini" belirtti. Seçim sonuçlarını tanımayan reformist lider Mir Hüseyin Musavi de, "Muhalefet hareketi dış bağlantılı değil" dedi.