Alman siyasetini karıştıran iade

1990'lı yıllarda Alman sağ partilerinin karıştığı yolsuzlukta rol alan ve yıllardır Kanada'da yaşayan Schreiber, seçimler öncesinde Almanya'ya iade edildi.

Bu gelişmenin, iktidardaki Hristiyan Demokratları zora sokableceği açıklandı. 1990'lı yıllarda silah lobileri adına Alman siyasetçilere rüşvet veren ve iddiaların ortaya çıkmasının ardından Kanada'ya kaçan Karlheinz Schreiber, 27 Eylül seçimleri öncesinde Almanya'ya iade edildi. Schreiber'in iadesiyle yeniden soruşturulacak 1999'da patlak veren skandal, koalisyonun büyük ortağı Hristiyan Demokratlar (CDU) ve seçimler sonrasında birlikte hükümet kurmak istediği Hür Demokratlar (FDP) üzerinde baskıyı
artıracak.

Rüşvet, yolsuzluk, dolandırıcılık ve vergi kaçakçılığı suçlarından yargılanacak olan 75 yaşındaki Schreiber, Almanya'ya iadesinin Sosyal Demokratların oyunu olduğunu öne sürdü. Sosyal Demokrat Adalet Bakanı Brigitte Zypries'i suçlayan Schreiber, "Sosyal Demokratlar geçmişte benim üzerimden 3 seçim kazandı. Eğer şimdi iade edilirsem, bu onlar için çok büyük bir zafer olacak. Büyük bir soruşturma başlatılacak. Onlar bununla seçimi kazanabileceklerini düşünüyorlar" dedi.

Bir dönem istihbaratçılık yapan, ardından lobi şirketleri için de çalışan Karlheinz Schreiber hakkında ağır suçlamalar bulunuyor. Schreiber 1990'lı yıllarda, dönemin Başbakanı Helmut Kohl liderliğindeki Hristiyan Demokrat Parti'ye (CDU) yasa dışı yollardan yüklü yardımlar yapmakla suçlanmıştı. İddialar; halen İçişleri Bakanı olan Wolfgang Schäuble'yi de o dönemde zor durumda bırakmış, o dönem parti genel başkanlığını yürüten Schäuble, görevinden ayrılmak zorunda kalmıştı. Schäuble'nin yerine ise partinin şimdiki lideri Angela Merkel getirilmişti.

Skandal patlak verdiğinde Helmut Kohl, Hristiyan Demokrat Parti'nin (CDU) lideriydi. Alman basınında çıkan iddialara göre zanlı, silah şirketleri için yaptığı lobi faaliyetlerinde milyonlarca euroluk usulsüz gelir elde edip rüşvet dağıtırken, milyonlarca euroluk vergi de kaçırdı. Schreiber hakkında, Alman silah şirketlerinin Kanada'daki yatırımları için bu ülkede de rüşvet dağıttığı iddiaları bulunuyor. Bu iddialar eski Kanada Başbakanı Brian Mulroney'e kadar uzanmıştı.

1982 yılından bu yana Kanada vatandaşı olan, hakkındaki iddiaların ardından Almanya'dan ayrılarak bu ülkeye yerleşen Karlheinz Schreiber, 1999 yılında Berlin'in talebi üzerine Toronto'da gözaltına alınmış, ancak yargıya yaptığı itiraz nedeniyle iade edilememiş, serbest bırakılmıştı.

Federal Almanya Adalet Bakanlığı'nın yaptığı yeni girişim ise başarılı oldu ve Schreiber'in iade talebine karşı son dakikada yaptığı itiraz, Kanada mahkemesi tarafından reddedildi. Kanada Adalet Bakanı Rob Nicholson tarafından yapılan açıklamada da, iadenin tümüyle yasalara uygun olduğu vurgulandı.

Sosyal Demokrat Partili Federal Adalet Bakanı Brigittie Zypries'in Schreiber'in iadesi üzerinde ısrarla durmuş olması, partidaşı olan Sağlık Bakanı Ulla Schmidt'in karıştığı makam otosu skandalını unutturup dikkatleri Hristiyan Demokrat Birlik Partisi'ne yöneltme girişi olarak yorumlanıyor.

BİZE ULAŞIN