Maça kadar bekleyiş

Sarkisyan'ın "Türkiye'yi ancak sınırlar açılırsa ziyaret ederim" diyerek futbol diplomasisine darbe vurmasına Ankara Ekim'e kadar sessiz kalarak cevap verecek

  1. Haberler
  2. Dünya
Pazartesi 04.08.2009 ABONE OL
Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü, Türkiye-Ermenistan arasında oynanacak Dünya Kupası eleme maçı için Erivan'a davet etmesiyle başlayan "Futbol Diplomasisi"nde durgun günler. İki ülke arasında esen meltem Sarkisyan'ın, 14 Ekim'de İstanbul'da oynanacak rövanş maçını kastederek "Türkiye'yi, sınırlar açılırsa ziyaret edeceğim" açıklamasıyla durdu. Ankara da bu sözlere karşı, Kürt açılımı ve Ermeni açılımını eşzamanlı yapmama kararı aldı. Kürt sorununu çözmek için Türkiye'nin çözüm aradığı bir dönemde, geçmişe yönelik soykırım iddialarının da ele alınacağı yeni bir tartışma başlatmamak için Ankara, Erivan'a karşı sessiz kalmayı tercih etti.

GÖZLER BM GENEL KURULU'NDA

SABAH'a bilgi veren kaynaklar Dünya Kupası için Türk ve Ermenistan milli takımlarının karşı karıya geleceği maça kadar açılım olmayacağını söyledi. Türkiye, 22 Nisan'dan bu yana temas kurmadığı Ermenistan ile eylüldeki BM Genel Kurulu sırasında tekrar masaya oturmayı istiyor. Erivann bu süreçte ayak direrse, 14 Ekim'de Dünya Kupası elemeleri çerçevesindeki Türkiye-Ermenistan maçı için Erivan ile doğrudan temasa geçilecek. ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Matt Bryza'nın "Taraflar karşılıklı adım atarsa görüşmeler sonuca ulaşır" sözlerine karşın, Ankara Yukarı Karabağ sorununun çözümü için bu yıl yol haritasının çıkmasını beklemiyor. Önümüzdeki yıl Azerbaycan'da yapılacak olan yerel seçimler de Ankara'da, Bakü-Erivan uzlaşısının önünde bir engel olarak değerlendiriliyor.

BUGÜN NELER OLDU