Clinton ile birlikte evlerine dönüyorlar

Kuzey Kore'ye izinsiz girdikleri gerekçesiyle tutuklanan 2 Amerikalı kadın gazetecinin, eski ABD Başkanı Bill Clinton ile birlikte ülkelerine dönmekte oldukları bildirildi.

Çarşamba 05.08.2009 09:05
Güncelleme: Çarşamba 05.08.2009 09:06
ABONE OL
Clinton'ın sözcüsü Matt McKenna, eski Başkanın Kuzey Kore'ye giderek bu ülke lideriyle görüşmesinin ardından affedilen gazeteciler Laura Ling ve Euna Lee'nin, aileleriyle buluşmak üzere Los Angeles yolunda olduklarını söyledi.

Japon televizyonu ve ajanslar da, gazetecilerin Bill Clinton ile birlikte bir uçakla Kuzey Kore'den ayrıldıklarını, Japonya'da bir Amerikan askeri üssünde yakıt ikmali yapan uçağın daha sonra Los Angeles'a hareket ettiğini aktardı.

Gazetecilerin sağlık durumlarının da çok iyi olduğu belirtildi.Bu arada, gazetecilerin aileleri kızlarının bırakılıp ülkelerine dönmeleriyle ilgili mutluluklarını gazetecilerle paylaştı.

Laura'nın babası Doug Ling, California'daki evinin önünde yaptığı açıklamada, "hayatımın en iyi günlerinden biri. Er ya da geç döneceklerini düşünüyordum" dedi.

ABD yönetiminden bir yetkili de, kızların serbest bırakılması konusunu araştırmak üzerine Clinton'ın Pyanyang'a gitmesini, kızların ailelerinin istediğini söyledi.

Adının açıklanmasını istemeyen yetkili, ayrıca Kuzey Kore haber ajansının Clinton'ın olayla ilgili bir özür ilettiği haberini ise yalanladı.

Amerikalı gazeteciler Laura Ling ve Euna Lee, ülkeye yasa dışı girmek, düşmanca davranışlarda bulunmak gibi suçlamalarla yargılanmış ve 12'şer yıl ''ağır çalışma'' cezasına çarptırılmışlardı.
Clinton'ın Pyongyang ziyareti sırasında Kuzey Kore lideri Kim Jong-il'in de bu gazetecileri ''özel olarak affettiği'' bildirilmişti.

Gözaltına alınan gazeteciler, Clinton döneminde ABD Başkan Yardımcısı olan Al Gore'a ait San Francisco'daki internet medya merkezi Current TV'de çalışıyorlardı.