Farkı tarzı! -VİDEO

Beyaz Saray'a seçildiği günden bu zamana yaptığı birçok yeniliklerle dikkat çeken ABD Başkan Barack Obama, hem kendisinin hem de aynı günde 89 yaşına giren bir gazetecinin doğum günü kutlamasını birlikte yaptı.

  1. Haberler
  2. Dünya
Çarşamba 05.08.2009 11:37 ABONE OL

Beyaz Saray basın toplantı salonuna elinde birkaç kek üzerinde bulunan tek mumla ve "İyi ki doğdun" nakaratı ile giren Obama'nın bu jesti, Hearst Gazetesi'nin duayen muhabiri ve yazarı Helen Thomas'a anlamlı dakikalar yaşattı.

Kendisinin de 4 Ağustos doğum tarihi olan ve 48 yaşına giren Obama, yaş gününü Beyaz Saray'ın en deneyimli muhabirinin doğum günüyle birlikte kutladı.Thomas ile salonda bulunan gazetecilere birlikte poz veren Obama'nın jesti takdir topladı. Obama, doğum günü vesilesiyle de bir dilek tutu. Başkan dileğinin barışın tesis edilip, önyargıların kalktığı bir dünya ile sağlık reformunun yapılmasını istediğini söyledi.

*FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...

1961 yılında Hawaii adasında Kenyalı bir baba ile Kansaslı bir anneden dünyaya gelen Başkan Obama'nın bir dönemdir doğum sertifikası ile ilgili söylentilerde netlike kazandı. Başkan'ın Hawaii'de doğduğu eyalet yetkilileri tarafından teyid edildi. Kamuoyunda bir süredir Obama'ın Amerika sınırları dışında doğması nedeniyle ABD Anayasası'na göre başkan olamayacağı yönünde tartışmalar sürüyordu. ABD Anayasası'na göre Amerikan başkanı olabilmenin şartlarından biri de vatandaş olarak doğmayı yani ülke sınırları içinde doğmuş olmayı şart koşuyor.