Karaada'da yaşananlar Yunan basınında

Karaada'da dün yaşanan olaylar, Yunan basınında geniş şekilde yer aldı.

Çarşamba 05.08.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 05.08.2009 11:26
ABONE OL
Ülkenin en saygın gazetelerinden To Vima, "Türkler Kardak krizine benzer bir olay hazırlıyor" başlığını kullandı. Gazete Türkiye'nin tehlikeli oyunlarına devam ettiğini ve dün gazetecilerin "Ro"ya (Karaada) yaklaşmalarının Yunan hükümetine Kardak krizini anımsattığını yazdı.

To Vima gazetesine konuşan Yunan Sahil Güvenlik Komutanı Teodoros Receperis, Türk gazetecilerini taşıyan teknenin Yunan karasularında seyir ettiğini tespit ettiklerini ve bunun üzerine rutin kimlik kontrol işlemleri yapıldığını, teknede biri fotoğrafçı olan 2 İHA muhabirinin olduğunu belirtti. Receperis ayrıca, kontrolden sonra tekne kaptanına Yunan karasularından hemen ayrılmaları istendiğini ve saat 18.10 sıralarında teknenin bölgeden ayrıldığını ifade etti.

TA NEA gazetesi, "İmia (Kardak) gibi provokatif bir eylem gerçekleştirmek istendi" başlığını kullandı ve Türk gazetecilerin Oniki Adalar'a ait Ro Adası'na yaklaşarak son günlerde artan tansiyonu artırmaya çalıştıklarını yazdı.

ETNOS gazetesi, "Ro Adası'nda Türk turizmi" başlığını kullandı ve Türk gazetecilerin adaya yaklaşarak görüntü almaya çalıştıklarını yazdı. Gazete olayın büyümesinin önlendiğini ancak tehlikeli bir oyun olduğunu belirtti.