Kendilerini "öpücük göndererek" savunuyorlar

Orangutanların, tehdit altında hissettiklerinde kendilerini "öpücük göndererek" savunduğu ortaya çıktı.

Çarşamba 05.08.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 05.08.2009 10:09
ABONE OL
Proceedings of the Royal Society B'de yayımlanan araştırmaya göre orangutanlar, kendilerini olduklarından daha büyük göstermek ve böylece yırtıcı hayvanlardan korunmak için, abartılı bir öpücük sesi çıkartıyor ve bunu yaparken ellerinden veya ellerinde tuttukları bir yapraktan destek alıyor.

Telegraph gazetesinin haberine göre Utrecht Üniversitesi davranış bilimleri biyologlarından Madeleine Hardus, orangutanların, kendilerini tehdit eden yırtıcı hayvanları kandırmak amacıyla derinden ses çıkardığı inancında olduğunu söyledi.

Hardus, kedilerin tüylerini kabartmasını ve kurbağaların şişmesini örnek göstererek, bedeni olduğundan büyük göstermenin hemen hemen tüm hayvan türlerinde olağan olduğunu, ancak bunun memelilerde fazla görülmediğini belirtti.

Orangutanların, öpücükle kendini savunma mekanizması geliştirdiğinin, 2003-2005 yılları arasında Borneo adasıyla Güneydoğu Asya'da yapılan araştırma sırasında ortaya çıkarıldığı, pusuya yatan bir leoparın, orangutanların çıkardığı öpücük sesiyle birlikte saklandığı yerden, olağandan hızlı bir şekilde ayrıldığının gözlemlendiği kaydedildi.