Talat ve Hristofyas, yarın 40. kez bir araya gelecek

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, Kıbrıs sorununa çözüm bulmak amacıyla Eylül 2008'den beri sürdürdükleri Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde yarın 40. kez bir araya gelecek.

Çarşamba 05.08.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 05.08.2009 13:07
ABONE OL
Yarınki görüşmede müzakerelerin ilk turunu tamamlayacak olan liderler, müzakerelere yaklaşık bir ay ara verecek ve Kıbrıs müzakerelerinin ikinci turuna 3 Eylülde başlayacak.

"Yönetim ve Güç Paylaşımı" ana başlığı altındaki "Göç, Vatandaşlık, Yabancılar ve Sığınma" konularında birbirlerine sundukları resmi yanıtları değerlendiren liderlerin, yarın bu konularla ilgili görüşmeyi tamamlaması ve müzakerelerin ikinci turuyla ilgili bir görüşme programı yapması bekleniyor.

KKTC Cumhurbaşkanı Talat ve Rum yönetimi lideri Hristofyas, Kıbrıs sorununa çözüm bulmayı amaçlayan görüşmelere 3 Eylül 2008'de başladı. Liderler, 3 Eylülde müzakerelerin prosedürünü belirledi, kapsamlı müzakerelere ise 11 Eylülde geçti.

Lefkoşa ara bölgedeki BM tesislerinde buluşan iki lider, yaklaşık 11 aylık süreçte 39 kez bir araya geldi. İki lider, buluşmalarında zaman zaman baş başa görüşürken, zaman zaman heyetler ve BM yetkilileriyle birlikte toplantı yaptı.

Talat-Hristofyas görüşmelerinin dışında, Talat'ın BM ve AB'yle İlişkilerden Sorumlu Temsilcisi Özdil Nami ile Rum Başkanlık Komiseri Yorgo Yakovu da, görüşmeler yapıp liderlere ve dolayısıyla müzakerelere katkı sağlıyor.

Görüşmelere, bazen BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexaner Downer, bazen de BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Temsilcisi Taye Brook Zerihoun katılıyor.