Greenpeace'den Putin'e tepki

Greenpeace üyesi olduğu ifade edilen iki kişi, Başbakanlık önünde ''Nükleere Hayır'' yazılı pankart açarak eylem yaptı.

  1. Haberler
  2. Dünya
Perşembe 06.08.2009 12:10 ABONE OL
Greenpeace Akdeniz Enerji Kampanyası Sorumlusu Korol Diker " Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in ziyaretinden de sürpriz değil yine pahalı, tehlikeli ve dışa bağımlı nükleer enerji çıkacak" dedi.

"Nükleer lobisi, nükleer enerjinin temiz ve güvenilir olduğunu söylüyor. Evet, nükleer enerji denenmiş ve kendisini kanıtlamış bir enerji kaynağıdır. Kanıtladığı yer ise Çernobil'dir" diyen Diker, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Nükleer enerjinin tek sorunu hala çözüm bulunamayan güvenlik açıkları değil; güvenlik açısından oluşturduğu yüksek risklerin yanı sıra, maliyet ve süre aşımları, atıkların saklanması ve çok pahalı söküm maliyeti ile bir ülkenin enerji politikalarını alt üst etmeye yetecek kadar problemi de beraberinde getiriyor.

Bugün bir ülkenin enerji politikaları açısından nasıl büyük bir çıkmaza sokabileceğinin en iyi örneği, Finlandiya'da yapımına Areva tarafından devam edilen Olkiluoto-3 nükleer santralidir. Areva, projede planlanan teslim tarihinin 38 ay gerisinde kalırken, ortaya çıkan 3.2 Milyar dolarlık ek maliyeti kimin üstleneceği konusunda da taraflar uluslararası tahkime gitti. Nükleer için gerekli ilk yatırım maliyetinin çok yüksek olması nedeniyle, diğer -özellikle de yenilenebilir- enerji yatırımlarının önünün tıkanması Finlandiya'yı daha büyük bir açmaza sürüklerken karbondioksit salım hedeflerine de ulaşamamasına sebep oldu."

"YASADIŞI İHALE"
Nükleer santral ihalesine de değinen Diker, "Bu yasadışı ihale şimdiye kadar çoktan iptal edilmiş olmalıydı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kirli ve pahalı nükleer enerjide ısrarını sürdürürken, bu uğurda harcayacağı milyarlarca liranın Türk halkına ait olduğunu unutmamalı" diye konuştu. Diker, nükleer santral için gözden çıkarılan miktarın yaklaşık 50 ile 75 milyar dolar arasında olacağını belirterek, "Bu kadar büyük bir miktar, ülke ihtiyacının sadece yüzde 4'lük oranını karşılayacak bir enerji kaynağına yatırılacak ve Türkiye çok ciddi insani ve çevresel risklerle karşı karşıya kalacaktır" dedi.

BUGÜN NELER OLDU