"Blackwater Irak'taki Müslümanları yok etmeye çalıştı"

Irak'ta güvenliği sağlamak için Pentagon ve Amerikan Savunma Bakanlığı tarafından görevlendirilen güvenlik şirketi Blackwater, Irak'ta Müslümanları ve İslam dinini yok etmeye çalışmakla suçlanıyor.

  1. Haberler
  2. Dünya
Perşembe 06.08.2009 14:28 ABONE OL
The Times gazetesinin haberine göre, Blackwater güvenlik şirketine çalışan iki kişi, işlerinden ayrılarak şirket hakkında suç duyurusunda bulundu. Amerikan'ın Vinginya eyaletinde bir mahkemede görülen davada, şirketin eski iki çalışanı, Blackwater'ın Irak'taki Müslümanları bir Haçlı zihniyeti adı altında yok etme amacı gütüğünü söyledi.

İsimlerinin açıklanmasını istemeyen şirketin eski iki çalışanından kod adı John Doe 1 olan tanık, şirket hakkında, "Şirketin sahibi Eric Prince kendini bir Hristiyan Haçlı olarak görüyordu. Bu niyetle bütün Müslümanları yok ederek İslam dinini ortadan kaldırmak istiyordu."suçlamasını yaptı.

Blackwater şirketi, Amerika'da en büyük güvenlik şirketi olarak biliniyor. Güvenliği sağlamada adını duyurmuş olan şirket, Pentagon tarafından Irak'taki Amerikalı diplomatları, resmi konvoyları ve Amerikan ordu mensuplarını korumakla görevlendirilmişti.

"Blackwater şirketi Irak'ın çöküşünü cesaretlendirdi ve bunu yapanları ödüllendirdi."suçlamasını yapan şirketin eski iki çalışanı, güvenlik şirketinin ayrıca suç teşkil eden video görüntüleri, e-posta yazışmaları ve belgeleri yok ederek şüpheli bazı olayları da ört bas ettiğini söyledi.

Blackwater güvenlik şirketi ayrıca bu dava kapsamında sivilleri kasten öldürme ve yaralama ile silah kaçakçılığı suçlamasıyla yargılanıyor.

Şirketin eski çalışanlarından kod ismi John Deo 2 olan ikinci şahıs ise, şirketin sahibi ve yönetim kurulu başkanı Eric Prince'nin daha önce şirketle ilgili Amerika'daki yetkili mercilere bilgi sızdıran birçok eski çalışanı öldürdüğünü de öne sürdü. Deo 2'nin ayrıca, şirketin Eric Prince zihniyetinde olan ve Iraklı Müslümanları öldürmek için elinden geleni yapacak özel profesyonel kişileri istihdam ederek Irak'ta görevlendirdiğini söyledi. Aynı davada 60 Iraklı sivili temsil eden bir grup avukat da güvenlik şirketini suçladı.

Eric Prince, özel uçağı ile Irak'a kaçak yollarla silah sokmakla da suçlanıyor.

Amerikan Ordusu ile Irak'ta sıkı bir işbirliği içerisinde olan güvenlik şirketi, geçtiğimiz Mayıs ayında Amerikan Savunma Bakanlığı'nın ihaleye sunduğu milyon dolarlık bir başka teklifi ise kaybetti.

BUGÜN NELER OLDU