Dünyanın kaderini değiştiren 2 adam

Sovyetler'le alay edercesine Kızıl Meydan'a uçağıyla inen Alman Rust, belki de 'süper güç' için sonun başlangıcı fitilini ateşleyen isim oldu Sovyet Yarbay Petrov, radarda gördüğü 5 ABD füzesinin teknik arıza olduğunu anlayıp felaketi önledi. Şimdiyse 200 dolar maaşla geçiniyor

Perşembe 06.08.2009
Son Güncelleme: Perşembe 06.08.2009
ABONE OL
Soğuk Savaş'ın son yılları... 28 Mayıs 1987... Yer: Moskova, Kızıl Meydan... Tüm dünya, 19 yaşında Batı Almanyalı Mathias Rust'un, dönemin en ileri teknolojisiyle korunan tarihi meydana küçücük uçağıyla inmesini konuşuyor. Hem de "Sovyet Sınır Muhafızları Günü"nde... Rust, bu çılgın eylemiyle başta dönemin Savunma Bakanı Sergei Sokolov olmak üzere çok sayıda yetkiliyi koltuğundan etti. Hatta eylem, son Gorbaçov'un reform politikalarını bile ateşledi. Mathias Rust, Cessna 172B tipi bir uçakla Almanya'dan havalandı. İzlanda ve Finlandiya üzerinden Rusya'ya varan Rust, amacını "ABD Ronald Reagan ise SSBC'yi düşman olarak gösteriyordu. Küçücük uçağımla inebilirsem, Reagan'a düşüncelerinin aksini kanıtlamış olacaktım" sözleriyle anlatıyordu. SSBC hava sahasına girdiğinde savaş jetleri tarafından yakın takibe alınan Rust'ın uçağı, ya önemsenmediğinden ya da tehdit olarak görülmediğinden yoluna devam etti.

'İMZA İSTEDİLER'
Mathias Rust, iniş anını ise şöyle anlatıyor: "Etrafım gülümseyerek beni tebrik eden ve imza isteyen insanlarla doldu. Onlara Gorbaçov'a barış mesajı iletmek istediğimi söyledim..." 4 yıl hapse çarptırılan Rust, 437 gün sonra şartlı tahliye oldu. Almanya'ya döndükten sonra da maceradan uzak duramadı. Yaralama ve hırsızlık olaylarına karıştı. Adına şarkılar yazılan, bilgisayar oyunları üretilen Rust, bugün yaşamını riskin odağındaki bir başka işle, profesyonel poker oyunculuğuyla kazanmaya çalışıyor...

***

Soğuk Savaş yılları... Tarih: 26 Kasım 1983... Yakın dönem siyasi tarihin belki de en önemli kırılma noktalarından birinin yaşandığı bir dönem. Bu yıl içinde ABD Başkanı Ronald Reagan, Papa 2'nci Jean Paul ve Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat suikasta uğramış; Sovyetler Birliği bir Güney Kore yolcu uçağını düşürerek 269 kişinin ölümüne sebep olmuştu. İşte bu gergin ortamda Stanislav Yevgrafovich Petrov isimli bir Rus yarbay, soğukkanlılığıyla dünyayı nükleer felaketten kurtaran isim oldu.

ABD FÜZELERİ GELİYOR!..

Görevi füze uyarı sistemini izlemek ve saldırı halinde üstlerini haberdar etmek olan Yarbay Petrov, radarda ABD'den Rusya'ya 5 füze yollandığını gördüğünde saatler 00:40'ı gösteriyordu. Ne yapması gerektiğini düşündü. Üstlerine haber verirse nükleer karşılık kaçınılmazdı. Petrov, kısa bir beklemeden sonra alarmın teknik bir hatadan kaynaklandığına karar verdi ve yetkisini aşmak pahasına üstlerine haber vermedi. O kritik anı şimdi, "O an heyecandan bacaklarımın titremesini durduramıyordum" diye hatırlayan Petrov haklı çıktı ve alarmın teknik bir arızadan kaynaklandığı anlaşıldı. Yüksek irtifadaki bulutlardan yansıyan güneş ışınları Sovyet uydularını yanıltmıştı. Ancak Petrov'un sağduyusu, orduda rahatsızlık yarattı. Hakkında emirlere itaatsizlik soruşturması açıldı ve orduyu küçük düşürdü diye de kınama cezası verildi. Rütbesi düşürülen Petrov, bir süre sonra emekli oldu. Bugünse 70 yaşında. Soğukkanlılığıyla milyonların hayatını kurtaran bu adam, şimdi Moskova'da ayda 200 dolar emekli maaşıyla geçim mücadelesi veriyor.