Haber turu-1

Perşembe 06.08.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 05.08.2009
ABONE OL
Şii hacılar, Kerbela yolunda kaçırıldı
Şiiler yarın 12'nci ve son imam olarak kabul ettikleri Muhammed El Mehdi'nin doğum gününü kutlayacak. İşte bu tören öncesi Irak'ın Kerbela kenti yolunda bir kaçırma olayı yaşandı. Hille-Kerbela yolu üzerinde 11 Iraklı Şii hacı adayının ve şoförlerinin silahlı kişilerce kaçırıldığı belirtildi. Irak polisinden yapılan açıklamada "Minibüsü bulduk. Kaçırılanlar için bölgede yaptığımız arama çalışmaları devam ediyor" denildi.

'CIA misyonerlik yapıyor' iddiası
İran yarı resmi haber ajansı Kuzey Irak'ta Hıristiyanların misyoner faaliyette bulunduğuna dair şok bir iddia ortaya attı. Ajans haberinde Amerikan Merkezi Haber Alma Teşkilatı CIA'nın gizli ajanlar görevlendirerek halka Hırıstiyan olmaları karşılığında para teklifinde bulunduğunu öne sürdü. Özellikle bölgede işsizlikten bunalan Kürt gençlerine "Hıristiyan olursanız size bin dolar veririz. Kendi işinizi kurarsınız" denildiği iddia edildi.

Yalan yüzünden bakanlığa dava açtı

İngiltere Savunma Bakanlığı 'PR' yetkilisi İngiliz askerlerinin ölmesine ilginç bir protesto yaptı. Ordu'nun ekipmanlarının dayanıklılığı konusunda bugüne kadar hazırladığı bildiriler ve açıklamlarıyla 'PR' çalışması yapan John Salisbury-Baker "Yalan söylemekten bıktım" diyerek istifa etti. Bununla da kalmayarak Savunma Bakanlığı'nı zırhlı araçların dayananıklılığı konusunda halkı yanlış bilgilendirmekten dolayı dava etti.

Sarkoz'ye mermili tehdit mektubu
Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'ye bir tehdit mektubuyla büyük kalibreli bir av tüfeği mermisi gönderildiği bildirildi.Adli kaynaklara göre, mektup ve mermi Sarkozy'nin güvenlik yetkililerinin dün eline geçti. Aynı kaynaklar, mektubun, son aylarda Sarkozy ve başka Fransız siyasilere mermiyle gönderilen tehdit mektuplarına benzediğini ifade etti. 2007 ve 2008 yıllarında iki tehdit mektubu daha gönderilmişti.