Yangından kurtarılan koala Sam öldü

Avustralya'da bu yıl çıkan büyük orman yangınında bir itfaiyecinin şişesinden su içerken çekilen fotoğrafıyla ünlenen koalanın ameliyatta öldüğü bildirildi.

  1. Haberler
  2. Dünya
Perşembe 06.08.2009 09:51 ABONE OL
"Sam" adlı 4 yaşındaki dişi koalanın kaldığı vahşi yaşam barınağından yapılan açıklamada, Sam'in "acılarına son vermek için iğneyle uyutularak öldürüldüğü" belirtildi.

Sam, geçen şubattaki orman yangınlarında ikinci ve üçüncü derece yanıklarla kurtarılmış ve Victoria eyaletindeki bir vahşi hayat barınağında koruma altına alınmıştı.

Ancak barınak sözcüsü Peita Elkhorne, Sam'in, Avustralya'daki koala nüfusunun yarısını etkileyen bir hastalığa yakalandığını ve karın bölgesinde kistler oluştuğunu açıklamıştı.

Sözcü, kısırlığa, idrar yolu enfeksiyonlarıyla körlüğe neden olabilen ve hatta hayati tehlikesi bulunan bu hastalık yüzünden Sam'in yarın ameliyat edileceğini ve kistlerinin alınacağını söylemişti.

Sam, geçen şubatta 170'den fazla kişinin öldüğü yangından kurtulmaya çalışırken bir itfaiyeci tarafından fark edilmişti. İtfaiyecinin, Sam'in dudaklarına su şişesini uzatırken çekilen fotoğrafı basının gündeminden uzun süre düşmemişti.