Şiilere bombalı saldırı: 37 ölü

Irak'ın başkenti Bağdat ve Musul'da meydana gelen Şiileri hedef alan iki ayrı saldırıda 37 kişi öldü, en az 72 kişi de yaralandı.

Cuma 07.08.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 07.08.2009 18:59
ABONE OL
Irak'ın Musul kentindeki intihar saldırısında ölenlerin sayısı 30'a çıktı.

Musul'un kuzeyindeki Raşidiye'de bomba yüklü bir aracın Şii camisinin önünde patlatıldığı saldırıda, ölü sayısının daha artabileceği belirtiliyor.

Cuma namazını kılanların camiden çıkışı sırasında yapılan saldırıda, cami ve yakınındaki binaların tahrip olduğu, enkaz altında arama kurtarma çalışmalarının sürdüğü bildiriliyor.Önceki haberlerde ölü sayısının 21, yaralı sayısınınsa 72 olduğu bildirilmişti.

Kerbela dönüşü bombalı saldırı
Irak'ın başkenti Bağdat'ın kuzeydoğusundaki Sadr mahallesinde bugün meydana gelen bombalı saldırılarda 7 Şii hacının öldüğü, 23'ünün yaralandığı bildirildi.

Irak İçişleri Bakanlığından yapılan açıklama, Bağdat'ın 110 kilometre güneyindeki Kerbela kentinden dönen hacıları taşıyan otobüsün Sadr mahallesinden geçerken, yola yerleştirilen bir bombanın patlaması sonucu 4 Şii'nin öldüğü, 18'inin de yaralandığı belirtildi.

Polis, Sadr'daki saldırıdan kısa süre sonra, başkentin doğusundaki Şaab stadyumu yakınında da eş zamanlı iki patlama olduğunu, Sadr'daki evlerine yürümekte olan 3 Şii'nin öldüğünü söyledi.Patlamalarda 5 kişinin de yaralandığı kaydedildi.

Kerbela'da Şiiler, 12. İmam Muhammed El Mehdi'nin doğum günü dolayısıyla dün akşamdan beri imam Mehdi'nin doğum gününü törenlerle kutluyorlar.

Kutlamalar çerçevesinde Şii hacıların bombalı saldırılara hedef oldukları vurgulandı.