Rabia Kadir BM soruşturması istedi

Uygur lider Rabia Kadir, Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde düzenlenen gösterilerin ardından meydana gelen şiddet olaylarının BM tarafından soruşturulması çağrısında bulundu.

Cuma 07.08.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 07.08.2009 10:07
ABONE OL
Uluslararası Melbourne Film Festivali'nde gösterilecek, kendi hayat hikayesinin anlatıldığı "Sevginin 10 Şartı" adlı filmin ilk gösterimine katılmak amacıyla Avustralya'nın Melbourne kentinde bulunan Kadir, Çin konsolosluğu önünde gösteri düzenleyen 100 kadar göstericiye hitaben bir konuşma yaptı.

Kadir, açık mavi renkteki Dünya Uygur Kongresi bayrağını sallayarak kendisine destek veren göstericilere Uygur Türkçesiyle yaptığı konuşmada, Çin yönetiminin "kendi iğrenç suçlarını örtmek amacıyla" kendisini şiddet olaylarını teşvik etmekle suçladığını belirtti.

Konuşmasında Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde meydana gelen olaylarda, Çin yönetimince ilan edilen rakamlardan çok daha fazla sayıda kişinin hayatını kaybettiğini ileri süren Kadir sözlerine şöyle devam etti:

"Uluslararası toplumdan, BM'den ve ayrıca Avustralya hükümetinden, ölen, yaralanan, sakat kalan, hapsedilen ve gözaltındayken ölen kişiler hakkındaki gerçekleri ortaya çıkarması için Çin yönetimine çağrıda bulunmasını istiyoruz. 5 Temmuzda meydana gelen olaylar hakkında derhal bağımsız bir soruşturma yapılmalıdır."