İran'da seçim sonrası kötü muamele iddiaları araştırılacak

İran Meclisi, seçimden sonraki olaylara karıştıkları gerekçesiyle gözaltına alınanlara kötü muamele uygulandığı yönündeki iddiaları araştırmak için cezaevleri ve gözaltı merkezlerinde incelemelerde bulunacak.

  1. Haberler
  2. Dünya
Pazartesi 10.08.2009 14:45 ABONE OL
Meclis Adalet ve Hukuk Komisyonu, gözaltına alınanlara kötü muamelede bulunulduğu iddialarını araştırmak üzere oluşturulan özel komisyonun, tüm tutukluları ziyaret edeceğini açıkladı.

Tahran Savcısı Said Murtezavi de gözaltına alınanların durumu ve bazılarının ölümüyle ilgili araştırma yapacak komisyonla işbirliği içinde olacaklarını söyledi.

Kehrizek gözaltı merkezinde sanıklara kötü muamelede bulunulduğunun basında yer alması üzerine dini lider Ayetullah Ali Hamaney, merkezin kapatılması emrini vermişti.

Emniyet Genel Müdürü İsmail Ahmedi Mugaddem de gözaltı merkezinde ihlaller yapıldığını, merkezin müdürü dahil üç kişinin görevden alınarak tutuklandığını belirtmişti.

İhlallerde kendisinin de suçu olduğunu itiraf eden Ahmedi Mugaddem, gözaltı merkezindeki ölümlerin virüs ve hastalıktan kaynaklandığını söylemişti.
BUGÜN NELER OLDU