"İsrail Hizbullah saldırısından Lübnan'ı sorumlu tutar"

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ülkesiyle Lübnan arasında gerilimin tırmandığı yolundaki iddiaları reddetmesine rağmen, İsrail hedeflerine yönelik herhangi bir Hizbullah saldırısından Beyrut hükümetini sorumlu tutacaklarını söyledi.

Pazartesi 10.08.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazartesi 10.08.2009 14:55
ABONE OL
Gazze Şeridi'nden tahliye edilen bazı İsraillileri ziyaret eden Netanyahu, Hizbullah'ın Lübnan hükümetine katılması ihtimalini değerlendirirken, "Lübnan hükümetinin böyle bir durumda 'Hizbullah bu" diyerek, bunun arkasına saklanamayacağını" belirtti.

"Lübnan hükümeti iktidardadır ve sorumludur" diye konuşan Netanyahu, "Böyle bir noktaya gelmeyeceğimizi umuyorum" dedi.

Netanyahu'nun açıklamaları, dün bir Hizbullah yetkilisi ile İsrail Savunma Bakan Yardımcısı Dani Ayalon'un karşılıklı sözlerinin ardından geldi.

Haaretz gazetesi, bugünkü manşetinde güvenlik birimlerinin değerlendirmelerine yer verdi. Buna göre, İsrailli güvenlik birimleri, Hizbullah'ın yakında, Avrupa'da İsraillilere yönelik saldırılar düzenlemeye çalışacağını tahmin ediyor.

İsrail'in kuzey sınırında geçen haftalarda gerilimin arttığına da dikkat çekilen haberde, İsrail Savunma Bakanı Dani Ayalon'un "yurt dışındaki İsraillilerin kılına zarar gelmesi halinde, Hizbullah'ın bunun sonucuna katlanacağı" yolundaki sözleri ve Hizbullah'ın üst düzey isimlerinden Haşim Safiyuddin'in "herhangi bir çatışma ihtimaline karşı hazırlandıkları" yönündeki sözlerine dikkat çekildi.

Safiyuddin, eğer İsrail saldırırsa, 2006'daki savaşın, bu seferki Hizbullah tepkisi karşısında "şaka gibi kalacağını" belirtmişti. Safiyuddin ayrıca, Hizbullah'ın bir savaştan yana olmadığını söylerken, yine de örgütünün teyakkuz halinde olduğunu ve çatışma dahil her ihtimale hazırlıklı olduğunu ifade etmişti.
Haaretz'e göre, İsrail'in kuzey sınırında, Hizbullah'ın Güney Lübnan'daki cephaneliğinde patlamanın meydana geldiği, geçen Temmuz ayı ortasından bu yana gerilim tırmanıyor.