Afgan tacirleri "ölüm" listesinde

Afganistan'da Taliban'la bağlantılı olduğu düşünülen ve uyuşturucu alıp-sattığı belirtilen 50 Afgan taciri Pentagon'un en çok arananlar listesine koyuldu.

Salı 11.08.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 11.08.2009 09:56
ABONE OL
New York Times gazetesi tarafından yayınlanan habere göre, Taliban ile bağlantılı olduğu düşünülen 50 uyuşturucu taciri, Amerikan ordusunun arananlar listesine alındı.

New York Times haberinde Senato Dış İlişkiler Komitesi'nin bu hafta yayımlanacak olan raporunda Afgan tacirlerin listeye alınmasının Taliban'a aktarılan uyuşturucu parasının akışını kesmeyi hedefleyen kilit bir stratejinin parçası olarak dile getirileceğini yazdı. New York Times, uygulama hakkında bazı NATO müttefiklerinin çekinceleri bulunduğunu; ancak Amerikalı üst düzey iki generalin Kongre'ye yaptıkları açıklamada bu adımın uluslararası hukuka uygun yürütüleceği sözünü verdikleri kaydedildi.

Afganistan'da görev yapan ve Senato Dış İlişkiler Komitesi'ne ifade veren iki Amerikalı general, isyan hareketiyle bağlantılı oldukları kanıtlanan bazı tacirlerin "başlıca hedefler listesine" eklendiğini söyledi.
Generallerin isimleri açıklanmaz iken, Amerika'nın Afganistan politikasında "tacirleri listelemesi" oldukça yeni bir yöntem. Tacirlerin Pentagon tarafından listeye alınması, söz konusu tacirleri de isyancı liderlerle eş statüye sokuyor. Bu statü tacirlerin de her an yakalanabilir ya da öldürülebilir olmaları anlamına geliyor. New York Times'ın haberinde Senato'nun Dış İlişkiler Komitesi'ne ifade veren generallerden birinin, ellerinde 367 kişilik bir "yakalanacak ya da öldürülecekler" listesi olduğunu söylediğini yazdı.

Afganistan'da Taliban'a karşı mücadele veren Amerika önderliğindeki NATO birlikleri sekiz yıldır sürdürdükleri savaşta istenilen başarıyı bir türlü elde edemedi. Amerika'nın Afganistan'da terörle ve Taliban ile savaşın yanı sıra onlara maddi kaynak sağladığı belirtilen uyuşturucu ile mücadelede de bu zamana kadar başarısız bir politika yürütüyordu. Zira Amerika'nın uyuşturucu ile mücadeledeki politikası tarlalardaki haşhaşın imha edilmesine dayalıydı.

Ancak Mart ayında Başkan Barack Obama tarafından ABD'nin Afganistan özel temsilcisi olarak atanan Richard Hollbrooke, bu politikanın verimsiz olduğuna işaret etti. Hollbrooke, haşhaşın imhası yönündeki çabaların Taliban isyancılarının uyuşturucu ticaretinden ellerine geçtikleri para üzerinde bir etkisi olmadığını söylemişti. Bugün dünyada üretilen haşhaşın yüzde 90'ı Afganistan'da ekildiği iddia edilirken Amerikan ordusu Afgan tacirleri listeye alarak uyuşturucuların küresel pazara ulaşmasına engel olma çabasında.