El Fetih'in 6. kongresi

El Fetih 20 yıl aradan sonra topladığı ilk kongresinde, en önemli yönetim kademelerinden Merkez Komitesinin yeni üyeleri büyük ölçüde belirledi.

Resmi olmayan sonuçlara göre, Merkez Komitesinin eski üyelerinden 4'ü yerini korumayı başarırken, eski Başbakan Ahmet Kurey'in komiteye seçilemediği bildirildi.

Filistin televizyonunun verdiği habere göre, sabaha karşı oyların yaklaşık yüzde 90'dan fazlasının sayımı tamamlandı. Buna göre, komitenin eski üyelerinden 4'ü, sürgündeki isimlerden ve 40 yılın ardından Filistin topraklarına dönen Muhammed Guneym (Ebu Mahir), Selim Zanun, Tayyib Abdurrahim ve Nebil Şaat yerlerini korurken, eski başbakanlardan, İsrail ile Filistin arasındaki geçen dönemki barış görüşmelerinin heyet başkanı Ahmed Kurey (Ebu Ala) seçimi kaybetti.

Merkez Komitesinin büyük çoğunluğu ise muhtemelen yeni isimlerden oluşacak. Bunlar arasında halen İsrail cezaevinde bulunan Mervan Barguti de bulunuyor. Barguti'nin yanı sıra kongrede çeşitli tartışmalara konu olan eski Gazze Şeridi güvenlik sorumlusu Muhammed Dahlan da komiteye girmek için yeterli oy aldı. Komitenin diğer yeni üyeleri arasında Cibril Racub, Lübnan'daki tanınmış isimlerden Sultan Ebulayneyn; eski İstihbarat Başkanıyken Gazze Şeridi'nin Hamas'ın eline geçmesinden sonra Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas tarafından görevden alınan Tevfik Tıravi; eski dışişleri bakanlarından, Yaser Arafat'ın yeğeni Nasır El Kıdva, Filistinli baş görüşmeci Saib Erekat; Nablus Belediye Başkanı Cemal Muheysin ve Azzam El Ahmed gibi isimler dikkati çekiyor.

"İşgal altındaki topraklarda" yapılmasına karşı çıktığı kongreye gelmeyen, Tunus'ta yerleşik Faruk Kaddumi, aday da olmayınca üyeliğini yitirdi. Kaddumi, kongre sonuçlarını tanımayacağını daha önce açıklamıştı.

Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas, El Fetih'in Başkanı olarak delegelerin neredeyse tamamına yakının oylarıyla Merkez Komitesine seçilmişti. 23 üyeli komitenin Abbas dışındaki 18 üyesi seçimle, 4 üye atama yoluyla belirlenecek.

El Fetih'in 5. kongresi, 1989'da Tunus'ta yapılmıştı.


BİZE ULAŞIN