Çamur selinin yuttuğu köy

Tayvan'da Morakot tayfunun yol açtığı çamur selinin yuttuğu köyde en az 600 kişinin akıbeti bilinmiyor.

Tayvan'ın güneyindeki Shiao Lin köyündeki çamur selinin herkesin uykuda olduğu bir saatte meydana gelmesi nedeniyle can kaybının çok olmasından endişe ediliyor

Güvenlik yetkilileri, felaket yüzünden tüm dünyayla bağlantısı kesilen köydeki en az 600 kişiye ne olduğunun bilinmediğini, 100 kişinin ise kurtarıldığını kaydetti.

*FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...

Bu arada çamur selinin kurbanlarını bulmak için başlatılan çalışmalar kapsamında helikopterlerin kurtarma ekiplerini bu sabah köye getirdiği bildirildi.

Tayvanlı yetkililer, haftasonu en az 2 metre yağış bıraktıktan sonra Çin'e yönelen tayfunda resmi ölü sayısının da 38 olduğunu kaydetti.

Yerel basın dün, köyde 200 kişinin çamur selinin altında kalmış olmasından endişe edildiğini bildirmişti.

TAYVAN'DA 6 KİŞİNİN BULUNDUĞU HELİKOPTER DÜŞTÜ
Tayvan'da, 6 kişinin bulunduğu bir helikopterin düştüğü bildirildi.

Tayvan televizyonlarında yer alan haberlerde, Morakot tayfunu nedeniyle evleri yıkılmış kişileri kurtarma görevi yürüten helikopterin, ülkenin güneyinde, Pingtung ilçesindeki dağlık bölge Sandimen üzerinde uçtuğu sırada düştüğü belirtildi.

Haberlerde, 5 kişilik mürettebat ile bir hemşirenin bulunduğu helikopterin enkazının yerinin bir vadide belirlendiği kaydedildi.

MORAKOT VE GONİ KASIRGALARI, ÇİN'DE 10,4 MİLYON KİŞİYİ ETKİLEDİ
Asya'yı vuran "Morakot" ve "Goni" kasırgaları, Çin'de 10,4 milyon kişiyi etkiledi.

Çin Uluslararası Radyosunun haberine göre, Morakot kasırgasından Çin'in Fucien, Cıciang, Ciangşi ve Anhui eyaletlerinde 8,8 milyondan fazla kişi etkilendi, 6 kişi hayatını kaybetti.

Kasırgada geniş tarım alanları ve çok sayıda ev zarar gördü. İlk belirlemelere göre, doğrudan ekonomik kayıp 9 milyar yüeni (yaklaşık 1,9 milyar TL) aştı.

Cıciang eyaletine ulaşan Morakot kasırgası, hafifleyerek tropikal fırtına haline dönüşüyor.

Öte yandan, Goni kasırgasından bölgede 1,6 milyon insan etkilendi. Kasırga nedeniyle Çin'in Haynan eyaletinde beş kişi hayatını kaybetti.

Ölenlerin balıkçı oldukları, teknelerinin Haynan açıklarında battığı ve iki teknenin kayıp olduğu bildirildi.
İlk belirlemelere göre, 575 ev kullanılmaz hale gelirken, 2 bin 311 ev ağır hasar gördü. Ayrıca 68 bin hektar tarım alanı sular altında kaldı.

HÜKÜMETTEN AFET BÜTÇESİ
Çin Maliye Bakanlığı ve Sivil İşler Bakanlığı da afete uğrayan halkın, çeşitli düzeylerde zarar gören evlerini yeniden inşa etmelerine yardımcı olmak için, aralarında Anhui eyaletinin de bulunduğu 7 idari bölgeye 525 milyon yüen (113 milyon TL) tutarında afetle mücadele bütçesi ayırdı.

Çin Sivil İşler Bakanlığı tarafından yapılan son istatistiklere göre, bu yılın başından beri doğal afetler, 761 kişinin ölmesine, 200 kişinin kaybolmasına yol açtı. Afetlerde 670 bin ev yıkıldı.

BİZE ULAŞIN