Everest'te ilk ezan

Suudi Arabistan'dan Faruk Saad Hamad Al-Zuman, dünyanın en yüksek tepesi olan Everest'te ilk ezanı okuyarak ülkesi, Arap ve Müslüman dünyası için gurur verici bir ilke imza attığını söylüyor.

Al-Zuman, Everest'e 21 Mayıs 2008'de tırmanmıştı. Al-Zuman'dan çok önceleri zirveye tırmanan 5 Türk vardı. Bunlardan ilki Nasuh Mahruki. 21 Mayıs 1995'te Everest'in zirvesine çıkan ilk Türk olan Mahruki, "Çok şükür ki ben Everest`e tırmanan ilk Müslüman dağcıyım" demişti. Mahruki'yi 23 Mayıs 2001'de Nepal yönünden Everest'te tırmanan Tunç Fındık takip etmişti. Elif Eylem Maviş de 15 Mayıs 2006'da Everest'e tırmanarak zirveye tırmanan ilk Türk kadın olmuştu. 2007'de de Fenerbahçe Spor Kulübü'nün 100. kuruluş yıl dönümü çerçevesinde Mustafa Kalaycı ve Tunç Fındık Everest'e birlikte tırmanmıştı. Eğer Everest'e çıkan Türklerden biri ezan okuduysa, Al Zuman, şimdilik kazandığı "Everest'te ilk ezanı okuyan dağcı" unvanını Türklere kaptırmış olacak. Şimdi herkes Türk dağcılardan gelecek cevabı bekliyor.

Arab News'in haberine göre 30 yaşındaki Suudi Arabistanlı dağcı, tırmanışıyla ilgili de bir kitap yazdı.

Hayatının en büyük ihtirasını zirveye çıkarak gerçekleştirdiğini söyleyen Al Zuman, zirveye çıktığında 25 dakika orada kaldığını ve bu sürede ezan okuduğunu, fotoğraf çektirdiğini ve Suudi Arabistan bayrağını salladığını anlattı.

Tırmanışının ardından 'Suudi Arabistan'ın Sir Edmund Hillary'si' takma adını alan Al- Zuman, zirveye adımını attığında ''Vav. Bu Allah'ın yarattığı. Subhanallah'' demiş.

BİZE ULAŞIN