Hint Okyanusu’ndaki deprem korkuttu

Hint Okyanusu'ndaki 7,6'lık deprem 2004'teki 230 bin kişinin öldüğü tsunamiyi hatırlatırken, Japonya 6,6'lık depremi 30 yaralıyla atlattı.

Hindistan'ın Andaman Adaları'nda bugün 7,6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Adaların Blair Limanı'nın 260 kilometre kuzeyinde ve deniz tabanının 33 kilometre altında meydana gelen depremin ardından Tsunami gözlemleme merkezi Hindistan, Myanmar, Endonezya, Tayland ve Bangladeş'te tsunami alarmı verdi. Uyarının kaldırılmasıyla Güneydoğu Asya rahat bir nefes aldı. Bu deprem 26 Aralık 2004'te Hint Okyanusu'nda meydana gelen 9 büyüklüğündeki deprem ve ardından oluşan dev tsunamiyi hatırlattı. Tsunami sonucu 230 binden fazla kişi hayatını kaybetmişti.

Bu arada Japonya'nın Şizuoka bölgesi yakınlarında 6,6 büyüklüğündeki bir deprem meydana geldi.

Deprem, merkez üssüne 170 kilometre mesafedeki Tokyo'da da hissedildi. Tren seferlerinin durdurulduğu ve 2 nükleer santralin güvenlik için kapatıldığı depremde 30 kişinin hafif şekilde yaralandığı bildirildi.

TOKYO'YU 50 YIL İÇİNDE BÜYÜK BİR DEPREM VURACAK
Japonya açıklarında pazar günü de hasara ve can kaybına yol açmayan 7,1 büyüklüğünde bir deprem oluşmuştu. Japonya deprem fay hattında bulunuyor. Yetkililer 50 yıl içinde başkent Tokyo'da büyük bir deprem meydana gelme ihtimalinin 'yüzde 90' olduğunu belirtiyor. 1995'te Japonya'nın Kobe şehrinde oluşan 7,2 büyüklüğündeki depremde 6 bin 400 kişi ölmüştü.

Tokyo Üniversitesi'nden sismoloji profesörü Katsuyuki Abe, bugünkü depremin yakında olabilecek büyük depremin habercisi olabilme ihtimali üzerinde durduklarını ve bölgedeki her türlü hareket değişimini gözlemlemeye devam ettiklerini ifade etti. Tokyo 1923'deki 7,9 büyüklüğündeki depremle harabeye dönmüştü. Tokyo'da 140 bin kişinin ölümüne ve 600 binden fazla konutun yıkılmasına yol açan 1923 depreminin bugün meydana gelmesi durumunda en az 1 trilyon dolarlık hasara ve yarım milyon binanın yıkılmasına neden olacağı tahmin ediyor. Bilim adamları Tokyo bölgesinin Avrasya, Pasifik ve Filipin plakaları arasında sıkışmış bir fay hattı üzerinde bulunduğunu keşfetmişlerdi.

BİZE ULAŞIN