Kışın bile bisikletten vazgeçmiyorlar

İsveç'in üç büyük şehirleri olan Göteborg, Malmö ve Stockholm'ün her tarafında bisiklet yollarının olması, bu kentlerde yaşayanları kışın bile bisiklet kullanmaya alıştırdı.

Salı 11.08.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 11.08.2009 14:02
ABONE OL
Son 10 yıl içinde İsveç'te kış aylarında bisiklet kullananların sayısı yüzde 60 oranında artarken, son 4 yıl içinde rakam 2 katına çıktı.

Stockholm şehrinin fazla yokuşlu olmamasından dolayı günde ortalama 150 bin kişi bisiklet kullanıyor. İsveç'te havanın soğuk ve karlı olmasına rağmen bisiklete binmeyi sürdürüyorlar. Son yıllarda bisiklet satışlarında da büyük artış olduğu gözleniyor. Son 5 yıl içinde bisiklet satışlarının yılda ortalama yüzde 25 arttığı söyleniyor. Kışlık bisiklet lastiklerinin satışları ise son 2 yıl içersinde yüzde 150 oranında arttı.

Bisiklet kullananları örgütleyen "İsveç Bisiklet" adlı kuruluşun yetkilileri, çevre bilincinin yaygınlaşması ve sağlıklı yaşama gibi faktörlerin de bisiklet kullananlarının sayısının artmasına sebep oldu" dedi. Ayrıca il merkezlerine giren arabalardan şehre giriş vergisi alınması ve toplu taşım ücretlerinin son 4 yıl içinde 2 kat artması, bilhassa Stockholm'de bisikleti tercih edenlerin artmasına sebep olan nedenler arasında bulunuyor.