Muhalefet liderine 18 ay ev hapsi

Myanmar'daki muhalefet lideri Aung San Suu Çii'yi yargılayan mahkeme, muhalefet liderini iç güvenlik kanunu ihlal etmekten suçlu bularak 3 yıl hapis cezasına çarptırdı.

  1. Haberler
  2. Dünya
Salı 11.08.2009 13:35 ABONE OL
Mahkemenin kararını açıklamasının ardından verdiği 5 dakikalık arada mahkeme salonuna gelen İçişleri Bakanı Maung Oo ise, Myanmar'daki askeri yönetimin lideri Than Şve'nin, Suu Çii'nin cezasının 18 aya indirilmesi ve Yangon'daki evinde ev hapsi şeklinde uygulanmasına ilişkin emrini okudu.

Daha önce yargılandığı bir davadan ev hapsi cezasına çarptırılmış olan Suu Çii, John Yettaw adlı bir Amerikalının, mayıs ayında göl kenarındaki evine yüzerek gelip burada 2 gün kalması üzerine, ev hapsi cezasının şartlarını ihlal ettiği iddiasıyla yargılanıyordu.

Öte yandan Suu Çii ile davası paralel olarak görülen 53 yaşındaki Yettaw, aralarında iltica suçları ile "yüzülmesi yasak bölgede yüzmenin" de bulunduğu 3 ayrı konuda suçlu bulunarak, 4 yılı ağır çalışma olmak üzere, 7 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Yettaw, Suu Çii'nin ev hapsi cezasını ihlal etmekten 3 yıl hapis, göç yasasını ihlal etmekten 3 yıl ağır çalışma, yüzülmesi yasak bölgede yüzmek suçundan 1 yıl ağır çalışma cezalarına mahkum edildi.

Başkent Yangon'daki Insein Hapishanesinde yapılan duruşmaları izleyen görgü tanıkları, geniş güvenlik önlemlerinin alındığı duruşma bölgesinin 2000 kadar güvenlik görevlisince korunduğunu belirtti.
Myanmar'daki demokrasi hareketinin lideri, Nobel Barış Ödülü sahibi Suu Çii, yaşadığı son 20 yılın 14 yılını şu veya bu şekilde ev hapsinde geçirdi.

AVRUPA BİRLİĞİ, SUU Çİİ KARARINI KINADI
Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanı İsveç, Myanmar'daki muhalif lider Aung San Suu Çii'ye (64) karşı verilen kararı kınadı. AB, Suu Çii'ye karşı yürütülen sürecin milli ve uluslararası kanunlara aykırı olduğunu bildirdi.

Myanmar'da 20 yıl önceki seçimleri kazanmasının ardından cuntanın devirdiği muhalif lider Suu Çii, 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ev hapsindeyken ziyaretçi kabul ederek iç güvenlik kanunu ihlal ettiği hükmü verilen muhalif liderin cezası askeri yönetim tarafından yarıya indirildi. Askeri hükümet, Aung San Suu Çii'nin bu cezayı da evinde çekeceğini bildirdi. Muhalifler, bu davanın gelecek yıl yapılması planlanan seçimler öncesinde Suu Çii'nin ortalıkta görünmemesi için uydurulduğunu öne sürüyor.

Avrupa Birliği, Myanmar mahkemesinin verdiği kararı kınarken Suu Çii'nin "hemen ve şartsız salıverilmesini" istedi. Myanmar'a karşı harekete geçeceğini açıkça belirten Avrupa Birliği, "Karardan sorumlu olanlara karşı ek önlemler alınacak. Myanmar yönetiminin ekonomik çıkarları da dahil olmak üzere rejimi hedef alan kısıtlayıcı adımlar atacağız." dedi.

BRİTANYA BAŞBAKANI GORDON BROWN: "ÜZGÜN VE ÖFKELİYİM"
Britanya Başbakanı Gordon Brown, Myanmar'daki muhalefet lideri Aung San Suu Çii'nin 18 ay ev hapsi cezasına çarptırılmasına "üzüldüğünü ve öfkelendiğini" bildirdi.

Brown, bugün yayımladığı yazılı açıklamada, "hem üzgün hem öfkeli" olduğunu belirtti ve Aung San Suu Çii'nin Myanmar'daki davasını "maskaralık" olarak nitelendirdi.

Gordon Brown, Aung San Suu Çii'yi yargılayan mahkemenin kararının, Myanmar askeri rejiminin uluslararası hukuk ve kamuoyunu hiçe saymaya devam edeceğinin bir göstergesi olduğunu ifade etti.

Brown, davanın politik olduğunu ve davayla Suu Çii'nin gelecek yıl düzenlenecek seçimlere katılmasının engellenmesinin amaçlandığını vurguladı.

MALEZYA, ASEAN'IN ACİL TOPLANMASINI İSTEDİ
Malezya Dışişleri Bakanı Anifah Aman ise, Suu Çii sorununu ele almak için Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği'ni (ASEAN) acil olarak toplanmaya çağırdı.

Aman, yaptığı açıklamada, Tayland, Malezya, Singapur, Endonezya, Filipinler, Brunei, Vietnam, Laos, Myanmar ve Kamboçya'nın üye olduğu ASEAN ülkeleri dışişleri bakanlarının bir araya gelmeleri gerektiğini söyledi.

Malezya Dışişleri Bakanı, Suu Çii'nin bu ceza ile gelecek yıl düzenlenecek seçimlere katılma şansının kalmadığını belirtti.

ULUSLARARASI AF ÖRGÜTÜ: "KARAR UTANÇ VERİCİ"
Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International), Myanmar'daki muhalefet lideri Aung San Suu Çii'nin askeri yönetim tarafından 18 ay evinde gözetim altında tutulması kararının "utanç verici" olduğunu bildirdi.

Uluslararası Af örgütü yayımladığı bildiride, "Aung San Suu Çii hakkındaki bu kararın utanç verici olduğu" belirtilerek, "Suu Çii'nin gözaltına alınması, davası ve şimdi de verilen bu kararın siyasi ve adli bir maskaralık olduğu" kaydedildi.

Bildiride, Suu Çii'nin son 20 yılının 14 yılını ev hapsinde geçirdiği hatırlatılarak, tek konunun Suu Çii'nin derhal ve şartsız olarak serbest bırakılması olduğu, bunun elde edilmesi için BM'nin baskıya devam etmesi gerektiği belirtildi.

Örgüt, Suu Çii'nin dışında Myanmar'da 2100'den fazla siyasi mahkumun bulunduğunu hatırlattı.

FRANSA, AB'NİN MYANMAR'A YENİ YAPTIRIMLAR UYGULAMASINI İSTEDİ
Öte yandan Fransa Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin, Aung San Suu Çii hakkında verilen bu kararın adil olmadığını belirttiği ve AB'ye Myanmar'a karşı yeni yaptırımlar uygulanması yönünde kararı alması çağrısında bulunduğu kaydedildi.

BUGÜN NELER OLDU