Rusya'ya itibarını iade eden adam

Vladimir Putin, devlet başkanlığı ve başbakanlık koltuklarında 10. yılını doldurdu. Çarlık ve Sovyetler Birliği döneminde de "güçlü ve tek liderlerle" yönetilen Ruslar'ın yüzde 79'u Putin'i destekliyor

  1. Haberler
  2. Dünya
Salı 11.08.2009 ABONE OL
Rusya Başbakanı ve eski Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçtiğimiz pazar günü iktidarda 10'uncu yılını doldurdu. 9 Ağustos 1999'da Başbakan Yardımcısı ve Vekili olarak göreve başlayan Putin, geride bıraktığı fırtınalı 10 yıla hem iki dönem Devlet Başkanlığını hem de Başbakanlığı sığdırdı. Ancak iktidar yorgunluğu Putin'i çok da etkilemişe benzemiyor. Geçtiğimiz günlerde Rusya merkezli bağımsız Levada Araştırma Merkezi tarafından yapılan bir kamuoyu yoklaması, Putin'in Rus halkının yüzde 79'u tarafından desteklendiğini ortaya koydu. Böyle yüksek bir oranın küresel ekonomik kriz ortamında yakalanması dikkate değer. Bu noktada, 6 ay önce göreve başlayan ABD Başkanı Obama'ya olan desteğin yüzde 55 seviyesine düştüğünü hatırlatmak gerekiyor. Putin'in ülkesindeki insan hakları ihlallerine ve faili meçhul cinayetlere rağmen korumaya devam ettiği büyük halk desteği Rusya'da liderlerin Batı'dan farklı ölçütlerle değerlendirildiğinin önemli bir göstergesi. Tarih boyunca hangi isme, siyasi rejime veya ekonomik sisteme sahip olursa olsun Rusya'da liderler, halka güçlerini somut olarak kanıtlayabildikleri ölçüde başarıya ulaştı.

*FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...

MAÇO İMAJIYLA

Bu gerçeğin farkında olan Putin, gücünü yalnızca otoriter politikalarıyla değil, özellikle 2004'te başlayan ikinci başkanlık döneminde itinayla oluşturduğu "maço" imajıyla da destekliyor. Vahşi doğada güç gösterileri sergilerken çekilen fotoğrafların yanısıra giyim tarzında da bu imaj çalışmasının izlerini görmek mümkün. Örneğin takım elbise seçiminde geniş omuzlarını belirginleştiren kesimleri tercih eden Putin, güneş gözlüğü olarak ise köşeli hatlı "sert adam" imajına uygun modelleri seçiyor. Judoda siyah kuşağa sahip eski bir KGB ajanı olması ve başta Gürcistan Devlet Başkanı Saakaşvili olmak üzere rakiplerine yönelik kullandığı tehditkâr üslup da bu tabloyu tamamlıyor. Sovyetler'in yıkılmasının ardından Rusya'nın içine düştüğü zaafiyet psikolojisinin ve ekonomik darboğazın aşılmasında Putin'in otoriter politikalarının büyük etkisi oldu. Kararlı adımlarla, ülkenin kaynaklarını sömüren oligarkları tasfiye etmeyi başaran Putin'in döneminde ülkedeki refah büyük ölçüde arttı. Putin, "Dünyadaki gidişata ters" eleştirilerine rağmen ülkenin idari sistemini büyük oranda merkezileştirdi. Yeltsin döneminde büyük şehirleri etkisi altına alan organize suç örgütlerinin gücünü büyük oranda kırdı. Doktora tez konusu olarak seçtiği "Enerji endeksli dış politika"yı kullanarak Rusya'yı uluslararası alanda yeniden sözü geçen bir ülke haline getirdi. Ancak kaydedilen aşamaya rağmen, Rusya'nın "gücün kanunu" yerine "kanunun gücünün" üstün olduğu bir ülke haline geldiğini söylemek doğru olmaz.

HÂLÂ RAKİPSİZ

Diğer yandan Putin'in en çok eleştirildiği konu Çeçenistan'da yürütülen kanlı savaş oldu. 2000'de Kursk denizaltısının 118 mürettebatıyla batması ve 2004'te Kuzey Osetya'daki Çeçen militanlar ile Rus güvenlik güçleri arasındaki çatışmada 186'sı çocuk 330 kişinin hayatını kaybetmesi Putin'in popülaritesini düşüren olaylardı. Dış politikada enerji kartını bir tehdit unsuru olarak kullanması ve 2008'in ağustos ayında Gürcistan'la Rusya arasında yaşanan savaşta takındığı uzlaşmaz tutum ise Batı'nın tepkisini çekti, ancak Putin'in ülkedeki desteğini arttırdı. Putin, yüzde 88'le en büyük halk desteğine bu savaş sırasında sahip oldu. Rusya Federasyonu Anayasası uyarınca 3 dönem art arda Devlet Başkanlığı görevini yapamayacağı için şu anda Başbakanlık görevini sürdüren Putin'in karşısına, kısa vadede bir rakip çıkması beklenmiyor. Bu sebeple kendinden önceki kargaşa ortamında 2 yılda 3 başbakan değiştiren Rusya'da, farklı görevlerde de olsa iktidarı 10 yıldır elinde tutmayı başaran Putin'in 2012 yılında yeniden Devlet Başkanlığı koltuğuna oturacağı tahmin ediliyor. Şu anda devlet başkanlığı görevini Dimitri Medvedev yürütse de, Levada'nın araştırmasına göre halkın yalnızca yüzde 11'i gerçek gücün Medvedev'in elinde olduğunu düşünüyor. Gerek Çarlık, gerekse Sovyetler Birliği döneminde "tek ve güçlü bir lider" tarafından yönetilmeye alışmış Ruslar, Putin'i "tek adam" olarak görüyor. Rusya'da gittiği her şehirde adeta bir rock yıldızı gibi karşılanan 56 yaşındaki Putin de, SSCB liderlerini anımsatan bu durumundan şikayetçi gözükmüyor.

SPORCU VE GÜÇLÜ BİR İMAJ ÇİZİYOR
Rusya'nın ve bölgenin son 10 yılına damgasını vuran Vladimir Putin eski bir KGB ajanı. Judoda siyah kuşak sahibi olan Putin, at biniyor, yüzüyor, kaplan avlıyor. Ve halkın sevdiği imajına uygun olarak poz vermekten kaçınmıyor.

BUGÜN NELER OLDU