"Gerilimin yatıştığının işareti"

Gelecek hafta Doğu Akdeniz'de Türkiye, ABD ve İsrail'in katılımıyla gerçekleşecek deniz tatbikatı, İsrail'de Türkiye ile "gerilimin" yatıştığının işareti olarak değerlendirildi.

Çarşamba 12.08.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 12.08.2009 11:58
ABONE OL
The Jerusalem Post gazetesi, 17 Ağustos'ta başlayacak olan tatbikat için "Ankara ile ilişkilerin Gazze Operasyonu sırasında gerilmesinden bu yana ilk ortak tatbikattır" diye yazdı.

Jerusalem Post gazetesi, Türkiye, ABD ve İsrail arasında Doğu Akdeniz'de 17 Ağustos'ta ortak bir deniz tatbikatının başlayacağını belirtirken "Kudüs ile Ankara arasındaki geriliminin yatıştığının bir işareti olarak İsrail'in füze taşıyan iki gemi, yıllık Güvenilir Denizkızı arama ve kurtarma deniz tatbikatına katılmak üzere gelecek hafta Türkiye'ye gidecek" yorumunu yaptı. Gazete şöyle devam etti:

"Tatbikat, Akdeniz'de Türk ve Amerikan deniz kuvvetleri ile birlikte düzenlenecek. Ankara ile ilişkilerin Gazze Operasyonu sırasında gerginleşmesinden bu yana ilk ortak tatbikat olan egzersis Agustos 17'de başlayacak.

Birkaç ay önce Ocak savaşından sonra İsrail Kara Kuvvetleri Komutanı General Avi Mizrachi, bir konferans sırasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İsrail'i eleştirmeden önce aynaya bakması ve Kuzey Kıbrıs'taki Türk işgalini görmesi gerektiğini söylemişti."

Mizrachi'nin yorumlarının başta İsrail Silahı Kuvvetlerinin "stratejik ortak" olan Türk askerleri olmak üzere, Ankara'da olumsuz karşılandığını kaydeden gazete, Gazze Operasyonundan bu yana, düzenli bir biçimde eğitim için Türkiye'ye uçan İsrail Hava Kuvvetleri'nin bu amaçla henüz konuşlanmadığını, Haziran ayında düzenlenen ve önceki yıllarda İsrail'in de katıldığı Anadolu Kartalı adlandırılan büyük çapta hava tatbikatına katılmadığına dikkat çekti.

Jerusalem Post haberinde "Güvenilir Denizkızı" tatbikatının Türkiye, ABD ve İsrail deniz kuvvetleri arasındaki koordinasyonu iyileştirmeyi amaçladığını belirtirken de, tatbikatta İsrail'in Lahv ve Sufa gemileriyle katılacağını bildirdi.