Hukukçular Belçika devletini kınadı

Hukukçular Birliği Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Kılıçkaya, Belçika'da cezaevinde Mikail Tekin isimli Türk'ün gardiyanlar tarafından öldürülmesini kınadı.

  1. Haberler
  2. Dünya
Çarşamba 12.08.2009 16:45 ABONE OL
Kılıçkaya, Belçika Jamioulx hapishanesinde Mikail Tekin isimli Türk vatandaşınının gardiyanlar tarafından uygulanan işkence yüzünden hayatını kaybetmesine tepki gösterdi. Kılıçkaya, Belçika'nın Ankara Büyükelçiliği'ne olayla ilgili tepki mesajı gönderdi.

Kılıçkaya, elçiliğe gönderdiği mesajda, "Ülkenizde bulunan Jamioulx hapishanesinde Mikail Tekin isimli Türk vatandaşarının gardiyanlar tarafından uygulanan işkence yüzünden hayatını kaybettiği yolunda çok ciddi deliller bulunmaktadır." dedi.

Kılıçkaya, hapsinede bulunan her insanın hayatının devlete emanet olduğunu belirterek, şöyle dedi:

"Devletiniz görevlilerince işlenen işkence ve öldürme fiili devletinizce işlenmiş gibidir. Hapishane yönetimi tarafından işkencenin ve öldürme suçunun ve suçluları gizlemeye çalışarak şahsın yemek yerken boğulduğunun iddia etmesi, suçun ve suçluların cezasız kalması ve olayın örtbas edileceği yolunda endişelerimizi artırmaktadır."

Kılıçkaya, cinayet olayında sorumluluğu olan kişi ve Belçika devletini kınadıklarına işaret ederek, "İşlenen cinayette sorumluluğu bulunan ve bu olayı gizlemeye çalışan tüm kişilerin yargılanarak hak ettikleri cezaya çarptırılmasını bekliyoruz." ifadesinde bulundu.
BUGÜN NELER OLDU