Opportunity bulduğu göktaşını inceliyor

Mars çevresinde bilimsel araştırmalar yapan Mars Yörünge Kaşifi (Mars Reconnaissance Orbiter-MRO) bir süre önce aniden ortaya çıkan bilgisayar arızasının kendiliğinden geçmesi üzerine normal çalışmasına döndü.

Amerikan uzay kurumu NASA'dan yapılan açıklamada, dört gün önce beklenmedik bir şekilde ana bilgisayarından yedek bilgisayarına geçen uzay aracının normal çalışmasına döndüğü belirtildi.

Açıklamada, NASA'nın Pasadena'daki Jet Motorları Laboratuvarı'nda görevli mühendislerin 2007 ve 2008 yıllarında da benzerleri meydana gelen arızanın sebebini belirlemeye çalıştıkları kaydedildi.

MRO, 2006'dan bu yana Kızıl Gezegen'in yörüngesinden, Mars'ta geçmişte ve halen yapılmakta olan bilimsel çalışmaların tamamından daha fazla veri gönderdi.

MARS'DAKİ GÖKTAŞI
Öte yandan, NASA'nın Mars'taki robotlarından Opportunity aracı, bir süre önce bulduğu, büyük bir karpuzdan daha büyük boyuttaki metalik göktaşını incelemeyi sürdürüyor.

Mars'ta bilinen göktaşlarından daha büyük olan göktaşının, Mars'a düşmeden önce daha büyük olduğu ve Mars'ın atmosferinin göktaşı düştüğü dönemde daha kalın ve büyük olasılıkla karbondioksit gazıyla kaplı olmasından ötürü küçüldüğü düşünülüyor.
BİZE ULAŞIN