Putin'den Türkiye örneği

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Türkiye'nin turizm konusunda örnek alınabilecek bir ülke olduğunu söyledi. Rusya Başbakanı, Abhazya medyasına verdiği demeçte, Türkiye'yi turizm konusunda örnek almalarını önerdi.

Çarşamba 12.08.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 12.08.2009 14:08
ABONE OL
Rusya'nın Karadeniz'deki tatil kenti Soçi'de Abhazya basının sorularını yanıtlayan Putin, geçtiğimiz günlerde Ankara'ya gerçekleştirdiği ziyaretinden de Türkiye'den övgüyle söz etti.

Gazetecilerin "Abhazya Rusya'yı hangi konularda cezp edebilir?" sorusunu yanıtlayan Putin şöyle dedi.: "Geçenlerde Türkiye'yi ziyaret ettim. Büyük dostumuz Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşme yaparak işbirliği yapabileceğimiz konuları konuştuk. Şu anda 2,5 milyon turist Türkiye'ye tatile gidiyor. Türkiye büyük bir ülke ve çok sayıda modern otele sahip. Bu konuda Türkiye'yi örnek almak lazım. Abhazya'nın tatil merkezlerinden Gagra yenilenirse ve güvenliği sağlanırsa Rus turistlerin ilgisini aynı derecede çekebilir."

Abhazya'nın Gagra kenti Sovyetler döneminde turizmin önemli merkezlerinden biri olarak kabul ediliyordu. Deniz ve orman gibi doğal güzelliklere sahip olan Gagra Sovyetler döneminde yerli ve yabancı turistlerin gözde tatil yeri sayılıyordu. 1992 yılında Gagra kenti Gürcü-Abhaz çatışmalarının merkezinde yer alarak cazibesini yitirdi.