"Türkiye'ye karşı esnek olun"

Avrupa Birliği'nin derlemesinde, Avrupalı liderlere Türkiye'ye Kıbrıs konusunda "esneklik gösterin" çağrısı yapıldı. Türkiye'nin AB güvenliği için önemine dikkat çekildi

AB Güvenlik Çalışmaları Enstitüsü tarafından Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası'nın (AGSP) 10'uncu yılı dolayısıyla hazırlanan bir derlemede, Avrupalı liderlere Türkiye'ye karşı Kıbrıs konusunda daha çok esneklik göstermeleri çağrısı yapıldı. Avrupa'nın uzun vadeli güvenlik ve savunma hedeflerinin anlatıldığı derlemede, Türkiye'nin Avrupa güvenliği için taşıdığı öneme ve Avrupa kurumlarıyla yakın bağ kurması gerektiğine vurgu yapıldı. ABD'nin önde gelen düşünce kuruluşlarından Rand Corporation adına bir makale yazan öğretim görevlisi ve ABD hükümeti eski güvenlik danışmanı Stephen Larrabee, Kıbrıs sorununun çözümü için Rumlara daha çok kurumsal baskı kurulması gerektiğini belirtti. Larrabee, Kıbrıs sorununun çözülmesinin AB ile NATO arasındaki işbirliğinin geliştirilmesine de imkân sağlayacağını belirtti. AB Güvenlik Çalışmaları Enstitüsü Direktörü Vasconcelos ise AB'nin krizlerde daha büyük rol oynaması için Balkanlar ve Türkiye'ye doğru genişlemesi gerektiğini vurguladı.

"TÜRKİYE İLE İŞBİRLİĞİ GELİŞTİRİLSİN"
Vasconcelos, "Aday ve AB'ye komşu ülkelerle derin bir işbirliği aranmalıdır. Özellikle Türkiye AGSP ve tüm AB ajanslarıyla tamamen ortak olmalıdır" ifadesine yer verdi. Finlandiya eski Dışişleri Bakanı Alexander Stubb ise AB sivil kriz yönetim görevlerinde AB üyesi olmayan Türkiye gibi ülkelerin de görev yapıyor olmasına dikkat çekerek, "AGSP'nin en çekici özelliklerinden biri açık olması" yorumunu yaptı.

BİZE ULAŞIN