Efsanevi lider 83 yaşında

Küba'nın efsanevi lider Fidel Castro 83 yaşına girdi.

  1. Haberler
  2. Dünya
Perşembe 13.08.2009 10:47 ABONE OL
Küba'nın eski lideri Fidel Castro'nun 83. doğum günü dolayısıyla Havana'da Castro'nun 83 fotoğrafından oluşan bir sergi açıldı.Havana'da dün akşam açılan sergide, bugün doğum gününü kutlayacak olan Fidel Castro'nun oğlu Alex'in 1,5 ay önce çektiği bir fotoğrafın da bulunduğu, bu fotoğrafın Castro'nun çekilmiş en yeni fotoğrafı olduğu belirtildi.

*FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...

Havana'da 2 Eylüle kadar açık kalacak ve daha sonra da adada turneye çıkacak sergiye katılan fotoğrafçılardan olan Alex Castro, yaklaşık 1,5 ay önce çektiği bu fotoğrafı Castro konuşurken çektiğini belirtti.Alex Castro, "Babamı konu alan bu sergiye katılmaktan dolayı çok gururluyum. Babamı fotoğraflamak kolay, çünkü kendisi bu duruma alışık" dedi.

Fidel Castro, bundan 50 sene önce arkadaşı Che Guevara ile birlikte silahlı mücadelenin sonunda Küba'daki Batista rejimini yıkarak Küba Devrimini gerçekleştirmişti. Castro uygulanan her türlü ambargoya rağmen yaklaşık 50 sene kadar ülkesini yönetebilmeyi başardı.

1961'de ABD'nin desteğiyle sürgündeki Kübalıların yaptığı Domuzlar Körfezi Çıkarması'ndan bir yıl sonra Amerika ve Rusya'yı savaşın eşiğine getiren Küba krizine kadar birçok uluslararası krizi atlattı.

BUGÜN NELER OLDU