Kiliseye sığınan mültecilere gece baskını

Kopenhag Polisi, zorunlu sınır dışına direnmek için geçtiğimiz Mayıs ayında Nörrebro semtindeki Brorsons kilisesine sığınan Iraklı mültecilere baskın yaptı.

Perşembe 13.08.2009 00:00
ABONE OL
Gece yarısı saat 1.30 gibi kiliseye giren polisler sayıları yaklaşık 80'i bulan Iraklı mültecileri hazırlıksız yakaladı. Polisin mültecilerden erkekleri kilise dışına zor kullanarak çıkarttığı belirtilirken kadın, çocuk ve yaşlılara dokunmadığı öğrenildi.

Öte yandan kiliseye baskın olayının duyulması ile birlikte kilise etrafında toplanan yaklaşık 300 kişilik bir protestocu grup polis ile çatışmaya girdi. Mültecilerin bindirildiği polis otobüsünün gitmesini engellemek için önce cadde üzerinde insan zinciri oluşturan protestocular bunda başarısız olunca bu defa otobüse saldırdı. Bunun üzerine polis biber gazı ve cop kullanarak göstericilere müdahale etti ve 19 Iraklı mülteciyi ve 5 protestocuyu tutukladı. Polis ile göstericilerin sokak aralarında devam eden çatışmasının ancak sabah 5'te sona erdiği ve günün ilk ışıklarıyla birlikte kilise çevresinin sakinleştiği bildiriliyor.

Kopenhag Polisi basın sözcüsü Flemming Steen Munch polisin üstten gelen emir sonrası harekete geçtiğinin altını çizerken polisin davranışının bir baskın olarak değerlendirilemeyeceğini savundu. Polisin kiliseye öncelikle sivil kıyafetle girdiğini ifade eden sözcü Munch olayların büyümesi üzerine polisin resmi üniformasını giymek zorunda kaldığını söyledi.

Brorsons Kilisesi Başpapazı Per Ramsdal ise baskının şiddet olaylarına yol açması nedeniyle polisi suçladı. "Polis bana baskının sakin ve uzlaşmacı bir üslupla yapılacağına söz vermişti" diyen Papaz Ramsdal "Ancak polis baskında son derece saldırganca davrandı ve kilisede büyük bir karışıklığa yol açtı. Üstelik kilisenin bir bölümü de harap hale geldi" dedi. Ramsdal ayrıca baskın ile kilisenin kutsal bir yer olduğu ve buraya sığınanların zorla götürülemeyeceği şeklindeki yazılı olmayan kuralın da ihlal edildiğini sözlerine ekledi.

Konu ile ilgili bir değerlendirme yapan Entegrasyon Bakanı Birthe Rönn Hornbech ise polisin müdahalesini talihsiz fakat gerekli bir operasyon şeklinde tanımladı.

Bu arada Irak Hükümeti de Danimarka hükümeti ile yaptığı anlaşmanın maddeleri arasında ülkesine geri dönmek istemeyen Iraklı mültecileri kabul etmek olmadığını açıkladı. Hükümetin web sitesinde yer alan bilgiye göre Başbakan Nuri al- Maliki, "Geri gelmek istemeyen mülteciler hakkında böyle bir anlaşmamız yok. Bütün bu konuşmalar Iraklı mülteciler arasında Irak hükümetini itibarsızlaştırmak için yapılıyor" dedi.