Kafkaslar kaynıyor

Kafkaslar'da Rusya ile Gürcistan arasında geçen yaz yaşanan kriz sonrası sular durulmuyor. Bölgedeki özerk cumhuriyetlerde terör olayları arttı. Komşu ülkelerde 'soğuk savaş' yaşanıyor

  1. Haberler
  2. Dünya
Cuma 15.08.2009 ABONE OL
Gürcistan ile Rusya arasında 2008 yazında yaşanan savaşın ardından Kafkaslar'da bu yaz da sıcak geçiyor. Bir yandan Çeçenistan, Dağıstan ve İnguşetya gibi özerk cumhuriyetler son günlerde terör saldırılarıyla sarsılıyor. Diğer yandan Ermenistan ve Azerbaycan arasında sınır bölgeleri ve egemenlik tartışmalarıyla sanal savaş başlaması, Rusya-Ukrayna ilişkilerinin de etnik ve siyasi nüfuz baskılarıyla diplomatik krize sürüklenmesi dikkat çekiyor.

ÇEÇENİSTAN'DA ÇATIŞMA
Son günlerde insan hakları savunucularının ardı ardına öldürülmesiyle gündemde olan Çeçenistan'da, başkent Grozni yakınlarında İslamcı militanlarla güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada 6 kişi hayatını kaybetti. Teröristlerin kaldığı binanın kuşatılmasıyla başlayan 1.5 saatlik çatışma sonucunda ölenlerin 4'ünün özel tim görevlisi olduğu belirtildi. Grozni'nin güneyinde çıkan bir başka çatışmada ise 5 asker yaralandı. Birkaç gün önce de Çeçenistan'a komşu İnguşetya'da Bayındırlık Bakanı suikastla öldürülmüştü.

DAĞISTAN'DA KARAKOL BASKINI

Rusya Federasyonu'nun Kuzey Kafkasya'daki özerk cumhuriyetlerinden Dağıstan'da 15 kişilik bir terörist grubun düzenlediği saldırılarda 4'ü polis 11 kişi hayatını kaybetti. Teröristler önce bir polis karakoluna baskın düzenledi, ardından da yakınlardaki bir dinlenme tesisinin saunasına girerek içerdeki 7 kadını kurşuna dizdi. Saldırıların ardından teröristleri yakalamak için operasyon başlatıldı.

ERMENİ-AZERİ SİBER SAVAŞI

Karabağ sorunu sebebiyle gergin günler yaşayan Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki mücadele şimdi de sanal ortama taşındı. Ermeni yetkililer, ülkedeki 100 kişisel internet sitesinin Azeriler tarafından hacklendiğini açıkladı. Azeri internet korsanlarının hackledikleri sitelere Azerbaycan bayrağı koyduklarını belirten yetkililer, durumun Ermenistan'ın ulusal güvenliği için tehlike arz ettiğini kaydetti.

RUSYA-UKRAYNA DİPLOMATİK KRİZİ

Rus lider Dimitri Medvedev'in Ukraynalı meslektaşı Yuşçenko'ya gönderdiği "İki ülke arasındaki ilişkiler düzelinceye dek yeni büyükelçi atamayacağız" mektubu, ilişkileri yeniden gerginleştirdi. Uzmanlar, Rusya'nın Kiev yönetimini Rusya karşıtı politika izlemekle suçlamasının, gerginliği arttıracağını belirtiyor.

BUGÜN NELER OLDU