Sağlık turu

Cumartesi 15.08.2009
Son Güncelleme: Cumartesi 15.08.2009
ABONE OL
Kalpten ölüme karşı çikolata
İsveç Karolinska Enstitüsü'nde görev yapan bilim adamları, geçmişte kalp krizi geçirmiş 45-70 yaşları arasındaki bin 169 kişiyi 8 yıl boyunca gözlemledi. Bu kişilerin şeker hastası olmadığı belirtildi. Haftada en az iki kez, özellikle bitter çikolata yiyenlerin kalp hastalıklarından ölüm oranının, hiç yemeyenlere nazaran 3 kez daha az olduğu ortaya kondu.

Aynı anda birkaç iş stres yapıyor
Abd'de yapılan bir araştırma, birkaç işi aynı anda yapmanın insanı zihinsel olarak yorduğunu, strese ve öfkeye neden olabildiğini ortaya koydu. Massachussets Teknoloji Enstitüsü tarafından yapılan araştırmayı yöneten Dr. Earl Miller, insan beyninin sadece tek eylem üzerinde yoğunlaştığını belirterek, "Diğer eylemler dikkati dağıtıp hızımızı kesiyor" dedi.

90'lık öğrenci diplomasını göremedi
Okuyup veteriner olmak isteyen dünyanın en yaşlı öğrencisi 90 yaşındaki Kenyalı Kimani Maruge, ilkokulu bitiremeden hayata gözlerini yumdu. 2004 yılının Ocak ayında 84 yaşındayken ilkokula kaydını yaptıran Maruge, Eldoret kasabasında kaldığı huzurevinde kanserden öldü. Maruge, Guinness rekorlar kitabına en yaşlı öğrenci olarak kaydedilmişti.