Çivili yatakta yatma rekoru

İsveç'in başkenti Stockholm'de haftasonu 2 bin 558 kişinin katılımıyla 'çivili yatakta meditasyon' yapıldı.

Hintlilerin çivili yataklarını üreten bir firma tarafından bedava yatak dağıtılacağının duyurulması üzerine Gerdet bölgesine gelen binlerce kişi, Hint şarkıları ve danslarının da renk kattığı etkinliğe ilgi gösterdi.

Rekor denemesinde Guiness'ten Jack Brockbank isimli bir yetkili de gözlemci olarak hazır bulundu ve etkinlik sonrasında rekoru onayladı. Brockbank'a katılanların miktarını sayma ve denetleme için bir ekip de yardımcı oldu. Denetlemelerde çivili yatağında beş dakikadan az yatanlar diskalifiye edildi.

Rekor denemesinde, önce güneş motifi şeklinde kırmızı örtüler ve halılar serildi ve daha sonra herkes ücretsiz dağıtılan çivili yataklarını alarak bu örtüler üzerine yattı. Sayıları 3 bine yaklaşan bu kalabalık çiviler üzerinde beş dakika civarında "mantra" adı verilen meditasyonu yaptı.

Son dönemlerde İsveç'te çivili yataklar tedavi ve rehabilitasyon maksatlı olarak rağbet görüyor. Programı gerçekleştiren İsveç asıllı Om Mokshananda, amaçlarını insanları barış mesajı vermek üzere bir araya getirmek olduğunu söyledi. Bu etkinlikle, firmanın Hindistan'da üreterek İsveç'te 80 dolara sattığı yatakların reklamı da yapılmış oldu.

Çoğunluğu çivili yatağı ilk kez deneyen katılımcılar ise başta biraz acı hissettiklerini, fakat daha sonra rahatladıklarını dile getirdi.

BİZE ULAŞIN