Doğu Almanya'dan kaçmayı düşünmüş

Başbakan Angela Merkel, iki Almanya'yı ayıran duvar yıkılmadan önce yaşadığı Doğu Almanya'dan batıya kaçmayı düşünmüş.

"Frau im Spiegel" isimli haftalık kadın dergisinin bu haftaki sayısına röportaj veren Merkel, inancın hayatında önemli rol oynadığını da vurguladı. Merkel, özel yaşamıyla ilgili detaylar aktardı.

Birleşik iki Almanya'nın başbakanı olan Angela Merkel duvar yıkılmadan önce batıya kaçma fikrinin kafasında sürekli bulunduğunu kaydetti ancak, "Bunun için yüksek bir bedel ödemeniz gerekiyordu. Ailenizi, kardeşlerinizi ve arkadaşlarınızı bir daha görememeyi göze almamın gerekiyordu" diyerek kendini frenlediğini söyledi.

17 Temmuz 1954 yılında Hamburg`da dünyaya gelen Angela Merkel, henüz birkaç haftalıkken papaz olan babasının atandığı Doğu Almanya`da büyüdü. Eğitimini Doğu Almanya'da tamamlayan Merkel, üniversitede fizik okudu ve araştırmalar yaptı. Merkel'in politik kariyeri ise, Berlin duvarının 1989'da yıkılmasından sonra başlamış oldu.

Hıristiyan Demokrat Başbakan Angela Merkel ayrıca, dindar bir aile ortamı içinde büyüdüğünü belirtti. Merkel, ibadetlerini de düzenli olarak yapmaya çalıştığını anlattı. Kadın lider, "İnancım hayatımda büyük rol oynuyor. En zor problemler karşısında bile iyimser olmamda yardımcı oldu" dedi.

Başbakanlık görevi nedeniyle güvenlik önlemlerinin hareket kabiliyetini kısıtlandığından dert yanan Angela Merkel, "Keşke bu kadar güvenlik duvarı olmadan ve pek fazla tanınmadan özel yaşamım olsaydı fena olmazdı" diye konuştu.

Alman Şansölye ayrıca, 27 Eylül'deki genel seçimler öncesi İtalya'nın Güney Tirol bölgesinde tatil yapıp dinlendiğini söyledi. "Kaldığım yerin balkonundan güzel dağlara bakarak sessizliğin tadını çıkardım" diyen Merkel aynı zamanda tatil esnasında spor yapma imkanı da bulduğunu ifade etti.

Merkel, başbakanlık görevinden yeterli zamanı kalmış olsa uzun seyahatler yapmayı da istediğini anlattı. Merkel'in en çok görmek istediği yerler arasında İnka uygarlık kalıntılarının bulunduğu Peru ve Sibirya steplerine tren seyahati veya buzlarla kaplı kıta Grönland bulunuyor.

BİZE ULAŞIN