Kadınlar için bir umut ışığı

Afganistan'da, 20 Ağustosta yapılacak devlet başkanlığı seçimi genç kuşak kadınların unutulmuş hakları için az da olsa bir umut taşıyor.

Oy vereceğini söyleyen Riahana ile Feride Kavun, 8 yıl kadar önce Taliban rejiminin devrilmesinden beri unutulan kadın hakları için çabaların yoğunlaşması umudu taşıyor. Taliban iktidardayken çocuk olan 18'indeki Feride, ülke tarihindeki ikinci seçimde ilk kez oy kullanmaya hazırlanıyor.

Kabil Üniversitesi'nde ticaret okuyan Feride, ''Anneminkiyle benim kuşağım arasında büyük bir fark var. Adımı seçmen listesinde gördüğümde çok mutlu oldum, ülkemin kaderi hakkında bir söz söylemek için oy kullanmaya gideceğim'' diyor.

Kayıtlı 17 milyon seçmenin 5 milyonunu oluşturan kadınların oy kullanması için birçok sivil toplum örgütü ve dernek kampanyalar başlatırken, 41 adaydan sadece 2'sinin kadın olması ise dikkati çekiyor.

23 yaşında olan ve ikinci kez oy kullanacak Riahana ise, Taliban'ın düşmesinden beri önemli ilerlemeler olduğunu söylüyor. Kabil Üniversitesi'nde Arap Dili öğrencisi Riahana, ''Annem Ferime böyle bir imkanı hayal bile edememiş. Taliban döneminde eve kapanmıştı'' diyor, bununla birlikte 4 kızına ders vermesi için eve bir kadın öğretmen çağırmaya cesaret ettiğini ekliyor.

Ferime'nin iki kızı bugün üniversiteye gidiyor, diğer ikisi de üniversiteye gidecekleri günü iple çekiyor. Onlar şanslı, çünkü Afganistan'da gençler arasında üniversiteye gidebilmek gibi bir imkanı olanların sadece yüzde 20'sini kızlar oluşturuyor.

Kadınların ve yoksul kızların eğitimi için faaliyet gösteren bir dernekte çalışan Arezo Kani, medeni haklar konusunda ülkede erkekler için olduğu kadar kadınlar için de çok ilerleme kaydedildiğini ama bu ilerlemelerin artması için daha çok çaba sarfedilmesi gerektiğini söylüyor.

Kani, büyük şehirlerde yaşayan kadınlarla kırsal kesimde yaşayan kadınların oy verme oranları arasında bir eşitlik olmadığının altını çizerek, büyük olasılıkla şehirlerde yaşayan kadınların daha büyük oranda katılım göstereceğini, gelenekler ve Taliban tehdidi altında kırsal kesimdekilerin ise evlerinden bile çıkmayacaklarını öngörüyor.

BİZE ULAŞIN