Afganistan'da 2 seçim görevlisi öldü

Afganistan'da seçimlere bir gün kala 2 seçim görevlisinin öldüğü bildirildi.

Yerel yetkililer, güneydeki Kandahar vilayetindeki Şorabak'ta araçlarının bombaya çarpması sonucu 2 seçim görevlisinin öldüğünü duyurdu.

Aynı kaynaklar, 2 yetkilinin bölgedeki oy verme merkezine gitmekte oldukları sırada öldüğünü de belirtti.
Seçimi boykot çağrısında bulunan ve ayrıca oy verme merkezlerine doğrudan saldırı tehdidinde bulunup seçimi kana bulamaya niyetli görünen Taliban, seçim yaklaştıkça saldırılarını iyice artırdı.

AFGAN YÖNETİMİ, SEÇİM GÜNÜ ŞİDDET, SALDIRI HABERİ YAPILMAMASINI İSTİYOR
Afganistan yönetimi, yarın yapılacak devlet başkanlığı ve yerel seçimler sırasında katılımı artırmak için şiddet haberleri yapılmaması çağrısında bulundu.

Afganistan Dışişleri Bakanlığının açıklamasında, tüm yerli ve uluslararası haber ajanslarından, seçim günü 06.00 ile 20.00 saatleri arasında şiddet ve saldırı haberlerinden kaçınmalarını istedi.

Açıklamada, Afganistan Ulusal Güvenlik Konseyi'nin bu kararı, seçimlere Afgan halkının yaygın katılımını sağlamak için aldığı belirtildi.

Afganistan'da seçim öncesi şiddet olaylarında son olarak bu sabah silahlı kişiler bir bankaya saldırmış, Taliban'ın üstlendiği saldırıda silahlı 3 kişi öldürülmüştü. Polis kaynakları, saldırıda 3 polisin de yaşamını yitirdiğini kaydediyor.

Polisin, baskının olduğu yerden uzak tutabilmek için gazetecilere ve yoldan geçenlere sert davrandığı öne sürülüyor.

Bu arada Taliban'ın sözcüsü, banka saldırısını üzerine bomba yerleştirmiş 5 militanın düzenlediğini savundu.

Kabil'e 20 kadar intihar eylemcisi soktuğunu iddia eden Taliban'ın bir başka açıklamasında da, seçimi engellemek üzere ülkenin çeşitli yerlerinde yolların kapatıldığı belirtildi. Açıklamada, yarın akşama kadar tüm ana ve tali yollardaki trafiğin engelleneceği, olaylarda yaralananların sorumluluğunun üstlenilmeyeceği kaydedildi.

BİZE ULAŞIN