Bağdat cehenneme döndü: 95 ölü

Irak'ın başkenti Bağdat'ta 5 semtte eş zamanlı düzenlenen saldırılarda 95 kişi öldü, 500 kişi de yaralandı. Saldırılarda Türkiye'nin Bağdat Büyükelçiliği'nin de zarar gördüğü açıklandı.

Irak'ın başkenti Bağdat, aylardan beri ilk kez bu sabah şiddetli saldırılara hedef oldu. Bağdat'ta bugün eş zamanlı olarak düzenlenen saldırılarda can kaybı sayısı 95'e yükseldi. Irak polisi, bombalı ve havan toplu saldırılarda yaralı sayısının da son belirlemelere göre 500 olduğunu açıkladı.Saldırılarda Dışişleri ile Maliye bakanlıkları da hedef alındı, özellikle Dışişleri Bakanlığında önemli can kaybı ve hasar meydana geldiği belirtildi. Sağlık Baklanlığı yetkilileri, bazı yaralıların durumlarının ciddi olmasından dolayı ölü sayısında artış olacağı endişesini dile getirdi.

* OLAY YERİNDEN SICAK FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...TÜRK BÜYÜKELÇİLİĞİ'NDE MADDİ HASAR MEYDANA GELDİ

Irak'ın başkenti Bağdat'ta 7 semtte eş zamanlı olarak düzenlenen bombalı ve havan toplu saldırılarda Türkiye'nin Bağdat Büyükelçiliği maddi hasar gördü.

Saldırılardan biri, büyükelçilik yakınındaki Maliye Bakanlığını hedef aldı. Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Derya Kanbay, buradaki şiddetli patlamanın etkisiyle büyükelçilikte camların kırıldığını ve bazı hasarlar meydana geldiğini belirtti. Büyükelçi Kanbay, büyükelçilik çalışanlarından ölen ya da yaralanan bulunmadığını kaydetti.

Bu arada Veziriye semtinde bulunan Türk Büyükelçiliğinin 400 metre ötesindeki İtalyan Büyükelçiliğinin yanına bir roketin düştüğü, olayda ölen ve yaralananlar olduğu bildirildi.

SALDIRILAR 5 SEMTTE DÜZENLENDİ

Saldırılar, Bağdat'ın merkezinde bulunan El Salihiye, Hafız El Kadi, Bab El Muazzam, El Beyya ve Kerrade semtlerinde düzenlendi.

İlki Hafız El Kadi ve ikincisi Yeşil Bölgenin bitişiğindeki Salihiye semtini hedef alan saldırılarda üçüncü hedef Yeşil Bölgenin yanındaki Dışişleri Bakanlığı oldu.

Dışişleri Bakanlığına bomba yüklü araçla yapılan saldırıda çok sayıda ölü ve yaralının olduğu kaydedildi. Olayda yaralananların çoğunun Bakanlık çalışanı olduğu belirtildi. Saldırılardan hemen sonra Irak güvenlik güçleri ve ambulanslar olay yerine hareket etti.

Olay yerinde bulunan halk arasında büyük bir panik yaşanırken etraftaki evler zarar gördü ve birçok evin camları kırıldı.

BİZE ULAŞIN