Taliban'ın gölgesinde seçim

Afganistan halkı yarın ikinci kez sandık başına giderek devlet başkanını seçecek. Ancak Taliban saldırılarında son 72 saatte toplam 19 kişinin ölmesi ve "oy vermeyin" tehditleri seçimlerin Afganistan'a ne kadar barış getireceği konusunda şüphe uyandırıyor

Her gün patlayan bombalar, operasyonlar, adam kaçırmalar, işsizlik, yoksulluk, yüksek ölüm oranları... ABD güçleri, 2001'de Afganistan'ı işgal ederek Taliban'ı devirdi, ancak tüm saldırılara karşı bitirilemeyen Taliban'ın gücü bu seçimlere damgasını vuruyor. Yarın 17 milyon Afgan, devlet başkanını belirlemek için sandık başına gidecek ancak ülke hem bombalı saldırılar hem de Taliban'ın "oy vermeyin" tehditleri altında... Dün başkent Kabil'de yabancı askerleri hedef alan intihar saldırısında 10 kişi öldü, 52 kişi yaralandı. Bomba yüklü bir aracın kentin en tehlikeli caddelerinden Celalabad'dan bir konvoyun geçişi sırasında patlatıldığı belirtildi. Olayda BM'de çalışan iki Afgan'ın da öldüğü bildirildi. Gece boyunca da atılan roketlerden biri devlet başkanlığı sarayının da olduğu kompleksi vurdu. Son 72 saatte Taliban'ın düzenlediği saldırılarda toplam 19 kişinin yaşamını yitirdiği kaydedilirken 25 Nisan-1 Ağustos tarihleri arasında 13 aday öldürüldü.

ABD KARŞI ATAKTA

Taliban'ın "oy vermeyin", "aday olmayın" uyarısı dün yinelendi. Jowzjan bölgesinde bir konsey adayı daha öldürüldü. AFP ajansına gönderilen açıklamada, "Tüm mücahitler, düşmanın hazırladığı bu planı yok etmek için görevlerini yerine getirmelidir. Uyardık, zarar görenlerden sorumlu değiliz" denildi. Bu arada Taliban, 'güzellik salonlarını kapatın' tehdidinde de bulundu. Mevcut Devlet Başkanı Hamid Karzai ile "Değişim" sloganını kullanan Abdullah Abdullah arasında geçmesi beklenen 41 adayın yarışacağı seçimde Karzai favori görülüyor. 30 milyon nüfuslu Afganistan'da seçimlerde 300 bin Afgan ve yabancı asker güvenliği sağlayacak. Uluslararası güçler seçimin adil ve güvenli geçmesi için 223 milyon dolar bağışta bulundu. Diğer yandan seçimlere yolsuzluk karıştığı da iddia edildi. BBC'de çalışan bir Afgan'a tanesi yaklaşık 10 dolardan, binlerce oy pusulası teklif edildi. Haberde ayrıca bazı kişilere birden fazla oy pusulası dağıtıldığı da belirtildi.

ABDULLAH ABDULLAH
2001'DE geçici hükümette Dışişleri Bakanı olan Abdullah Abdullah (49), Taliban'ı bitiren Kuzey İttifakı'nın en çok tanınan yüzleri arasında. Aynı zamanda göz doktoru olan Abdullah, 1980'lerde Sovyet işgaline direnen Şah Mesud kuvvetlerinde yer aldı. BM'nin resmen tanıdığı Rabbani hükümetinin 3 yıl BM temsilciliğini yürüttü. İyi bir diplomat olarak tanınan Afgan lider, 3 yabancı dil biliyor.

HAMİD KARZAİ
ÜLKENİN 8 yıldır başkanı olan Hamid Karzai (52), eleştirilere rağmen bu seçimde de favori aday. 1982'de Sovyet askerleriyle mücadele saflarına katılan Karzai, Ulusal Afgan Kurtuluş Cephesi'nin harekat sorumlusu oldu. 1992'ye kadar Peşaver'de sürgün hayatı yaşadı. Taliban 1996'da iktidara geldiğinde, çoğu Peştu aşiretinden gelme Taliban milisleriyle işbirliğine hazır gözüktü. Ancak babasının öldürülmesinden Taliban'ı sorumlu tuttu ve daha sert bir tutum izlemeye başladı. Şimdiyse aşiret liderleriyle ittifak yapması eleştiriliyor. Aynı zamanda ABD'den gelen milyonlarca dolar yardıma ve askeri yığınağa karşın barış anlamında ilerleme olmaması tepki çekiyor.

BİZE ULAŞIN