Çocuklar azılı suçlularla aynı koğuşta

Norveç'te suç işleyip hapishaneye düşen çocuk sayısı, temmuz ayı sonu itibariyle geçen senenin tamamındaki rakamı geçti.

2009 yılında temmuz sonuna kadar 58 çocuk mahkum hapishaneye gönderildi. Geçen senenin tümünde toplam 50 çocuk yargılanıp mahkum edilmişti.

Tutuklanan çocuklar daha çok, Norveç'in en azılı suçlularının kaldığı yer olarak da bilinen başkent Oslo'daki hapishaneye yerleştiriliyor. Çocuk mahkumların en azılı suçluların yattığı hapishaneye gönderilip bu kişilerle aynı hücrelere yerleştirilmesi tartışma konusu oldu. BAR İnsan Hakları Komitesi, çocuk suçluların diğer suçlularla aynı cezaevini paylaşmaları konusunda kuşkularını dile getirerek Norveçli yetkilileri uyardı. Yapılan bir araştırma, gündemdeki tartışmaları destekler nitelikte. Araştırmaya göre, belli bir sebepten dolayı tutuklanıp cezaevine gönderilen çocuklar yetişkin ve azılı suçlularla aynı koğuşa konulabiliyor ve bu durum cezaevini, tutuklu çocuklar için farklı suçları öğrendikleri ikinci bir okula dönüştürebiliyor.

Birleşmiş Milletler (BM) çocuk hakları kararnamesi, çocuk suçluların tutuklanmaları durumunda yetişkinlerden farklı bir cezaevine yerleştirilmeleri ve ceza sürelerinin olabileceği en kısa sürede sona erdirilmesi gerektiğini öngörüyor. Hukukçulara göre ise Norveç'te bunun tam tersine bir uygulama söz konusu. Hapishanedeki tutuklu çocuklarla yapılan bir ankete göre, tutuklu çocukların büyük bir kısmı kendilerinin hiçbir psikolog, hukuk danışmanı veya pedagogla iletişime geçirilmediklerini belirtiyor. Bu durum, BM'nin uluslararası çocuk hakları anlaşmasına da muhalif bir durum oluşturuyor.

BİZE ULAŞIN